Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Yarı İletken Endüstrisi ABD’nin Geri Adım Atmasını Bekliyor

ABD’nin kendi teknolojisini kullanan Çinli şirketlere yaptırımı, sektörün tepkisiyle karşılaştı. Detaylar geliyor…
Çin’in Yarı İletken Endüstrisi ABD’nin Geri Adım Atmasını Bekliyor
HABER GİRİŞ

Çin’in çip sektöründe önemli bir yere sahip olan ticaret grubu, ABD’nin son ihracat kontrolleri karşısında hayal kırıklığına uğradığını ve küresel tedarik zincirlerine daha fazla baskı uygulayabilecekleri konusunda uyardı.

Geçen hafta ABD Ticaret Departmanı, Çin’in yarı iletken endüstrisindeki gelişmeleri kısıtlamaya yönelik kapsamlı bir dizi düzenlemeyi onayladı.

Yaptırımların geniş çapta uygulanması halinde, araştırma laboratuvarlarının ve ticari veri merkezlerinin gelişmiş yapay zeka çiplerine erişiminin engellenebileceği belirtildi. Ayrıca Çinli çip fabrikalarının kritik üretim ekipmanı satın almasının engellenebileceği ve büyük şirketlerde çalışan ABD’lilerin istifaya zorlayabileceği ifade edildi.

Çin Yarı İletken Endüstrisi Birliği (CSIA) yaptığı açıklamada, bu tür tek taraflı bir önlemin, yarı iletken endüstrisinin daha fazla küresel tedarik zincirine zarar vermekle kalmayacağını, daha da önemlisi küresel yarı iletken endüstrisinin oyuncularının sahip olduğu güven, iyi niyet ve iş birliği ruhunu olumsuz yönde etkileyecek bir belirsizlik yaratacağını söyledi.

CSIA, ABD hükümetinin eylem akışını ayarlamasını ve “Dünya Yarı İletken Konseyi’nin (WSC) ve Yarı İletken Üzerine Hükümet ve Otorite Toplantısının (GAMS) iyi yapılandırılmış çerçevesine geri dönmesini umduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

WSC ve GAMS, sırasıyla 1996 ve 1999’da kurulan ve üye bölgelerin çip sektörü için geliştirme ve politikayı tartıştığı iki küresel ticaret topluluğudur.

Çinli çip şirketlerinin hisse fiyatları, ABD’nin kısıtlamalarına tepki olarak düştü. Son günlerde ABD hükümeti, tedarik sorunlarını önlemek için bazı yabancı yonga üreticilerine taleplerde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.