Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Tüketici Fiyatları Uzun Vadeli Deflasyon Riskine İşaret Ediyor

Çin'de üretici fiyatlarında devam eden gerileme ve tüketici fiyatlarındaki durgunluk deflasyon endişesi yaratıyor.
Çin’in Tüketici Fiyatları Uzun Vadeli Deflasyon Riskine İşaret Ediyor
HABER GİRİŞ

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (UİB) tarafından fiyat artışlarına ilişkin Ağustos verileri açıklandı. Tüketici fiyatları Ağustos ayında pozitif bölgeye dönerken, fabrika çıkış fiyatlarındaki düşüşler yavaşladı.

Analistler, işgücü piyasasındaki toparlanmanın yavaşladığı ve hane halkı gelir beklentilerinin belirsiz olduğu dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde tüketici talebini desteklemek için daha fazla politika desteğine ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Ulusal İstatistik Bürosu, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Ağustos ayında bir önceki yıla göre yüzde 0,1 arttığını bildirdi. Beklenti yüzde 0,2 oranında artış olacağı yönündeydi. Ağustosta Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 gerilerken Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,1 yükseldi.

Gıda ve akaryakıt fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon ise Ağustos ayında değişmeyerek yüzde 0,8 seviyesinde kaldı. Üretici fiyatları 10 aydır süren düşüş eğilimini ağustosta da devam ettirirken tüketici fiyatları beklentilerin altındaki cüzi artış, orta ve uzun vadeli deflasyon riskine işaret ediyor.

Guotai Junan International baş ekonomisti Zhou Hao, “Enflasyon profilinde bir miktar iyileşme var. Bu arada ÜFE deflasyonu daralıyor gibi görünüyor ve yavaş ve ılımlı bir toparlanma sürecine işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Büro, gıda fiyatlarının yıllık yüzde 1,7 düştüğünü, gıda dışı maliyetlerin ise turizmle bağlantılı artan maliyetlerin etkisiyle yüzde 0,5 arttığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.