Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de İthalat ve İhracat Aylık Düşüş Serisini Sürdürdü

Bugün açıklanan verilere göre Çin’de ihracat dördüncü, ithalat yedinci aylık düşüşünü kaydetti. Detaylar haberde…
Çin’de İthalat ve İhracat Aylık Düşüş Serisini Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Gümrük İdaresi tarafından açıklanan verilere göre Ağustos ayında hem ithalat hem ihracatta düşüş oldu. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ithalat yüzde 7,3, ihracat yüzde 8,8 oranında daraldı.

İhracat dolar bazında 284,87 milyar dolar, ithalat 216,51 milyar dolara geriledi. İhracatta Temmuz ayında yüzde 14,5’lik düşüş olmuştu. Geçen ay aşağı yönlü seyrin devam etmesi, küresel talebin zayıflamasıyla birlikte ihracatta art arda dördüncü düşüşe zemin hazırladı.

Yılın ilk sekiz ayında ihracat, yıllık bazda yüzde 5,6 azalarak 2,22 trilyon dolara geriledi.

İthalat Ağustos ayında bu yıl şimdiye kadar kaydedilen yedinci düşüşünü bildirdi.

Ekonomistler ihracatın yüzde 9,2-10 ve ithalattın yüzde 9,0-9,7 aralığında azalmasını bekliyordu. Açıklanan veriler beklentilerden daha iyimser olsa da ekonomideki zayıflığın devam ettiğini ortaya koydu.

İhracat ve ithalattaki değişimlerin ardından dış ticaret fazlası 68,36 milyar dolar ile 73,8 milyar dolar olan piyasa beklentisini karşılamadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu