Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Tartışmalı Askeri Gemisi Sri Lanka’dan Ayrıldı

Hindistan'ın itirazlarına rağmen Sri Lanka kıyılarına yanaşan Çin askeri araştırma gemisi Yuan Wang 5 bölgeden ayrıldı. Detaylar haberde;
Çin’in Tartışmalı Askeri Gemisi Sri Lanka’dan Ayrıldı
HABER GİRİŞ

Hindistan’ın karşı çıkması nedeniyle birkaç günlük gecikmenin ardından geçtiğimiz hafta ortası Sri Lanka’nın Hambantota limanına demirleyen Çin askeri araştırma gemisi Yuan Wang 5’in bölgeden ayrıldığı duyuruldu.

Beraberinde pek çok soru ve şüphelerin oluşmasına neden olan ziyaretin sonlandığına dair bilgiyi liman şirketi verdi.

“Yuan Wang 5” Soru İşaretleriyle Limandan Ayrıldı

Sri Lanka hükümeti ile China Merchants Port Holdings arasındaki bir ortaklık olan Hambantota Uluslararası Liman Grubu, askeri araştırma gemisinin bir haftalık bir konaklamadan sonra Pazartesi günü limandan ayrıldığını ifade etti.

Yuan Wang 5’in kaptanı Zhang Hongwang geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, geminin ziyaretinin Çin ile Sri Lanka arasındaki uzay bilimi ve teknolojisi alanındaki alışverişi derinleştireceğini ve iki ülkenin uzay endüstrisinin ortak ilerlemesini destekleyeceğini söylemişti.

Bu arada Çin ise 2017 yılında China Merchants tarafından 99 yıllığına kiralanan Hambantota limanının, çeşitli ülkelerdeki altyapı projelerini birbirine bağlayan kuşak ve yol girişiminin önemli bir parçası olduğunu iddia ediyor.

GCM Yatırım Banner

Hatırlanacağı üzere Hindistan, analistlerin uzaydaki nesneleri takip etmek için dizayn edilmiş yüksek teknoloji ürünü bir gemi olarak tanımladığı Yuan Wang 5’in limana yanaşmasına itiraz etmişti.

Ülke, Çin’in ana Asya-Avrupa nakliye rotasının yakınındaki limanı askeri bir üs olarak kullanabileceği ve geminin Çin Donanması’nın olası operasyonları için taktiksel veriler toplayabileceği endişesini taşıyordu.

Sri Lanka, Çin’in Taleplerine Boyun Eğmişti

Bir süredir tarihinin en ağır ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ve hem Çin hem Hindistan’dan mali desteğe ihtiyaç duyan Sri Lanka, Hindistan’ın endişelerini dile getirmesinden sonra geminin varışını erteleme kararı almıştı. Ancak yetkililer daha sonrasında Çin’in taleplerine boyun eğmek durumunda kalmıştı.

Pentagon cephesi ise Yuan Wang gemilerinin Halk Kurtuluş Ordusu’nun Stratejik Destek Gücü tarafından işletildiği vurgusunu yapmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.