Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Sürpriz Faiz Hamlesiyle Ekonomi Daha da Zayıflayacak

Çin Merkez Bankası, bugün beklenmedik faiz indirimiyle şaşırtırken ekonomi için kötümser yorumlar geldi. Öne çıkanlar altta;
Çin’in Sürpriz Faiz Hamlesiyle Ekonomi Daha da Zayıflayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi, yükselen enflasyona rağmen faiz indirimine giderken beklentiler aşağı yönlü değiştirildi. Gelen son tahmin, Çin ekonomik zayıflığının gayrimenkulü aştığını iddia etti.

ING Ekonomisti Iris Pang, bugün yayımladığı notta Çin Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimini ve açıklanan verileri değerlendirdi.

Gayrimenkul, ev satışları ve ipoteklerin, Çin ekonomisindeki zayıflıkların sadece bir kısmı olduğunu belirten Pang, söz konusu gelişmelerin büyüme için kısır bir döngü yaratacağı konusunda uyardı.

Çin’den Beklenmedik Faiz İndirimi

Ekonomistin yorumları, küresel piyasaların takibindeki Çin Merkez Bankası (PBOC) faiz kararını izledi. PBOC, bugün piyasaları şaşırtarak 2022’nin beklenmedik faiz indirimini yaptı.

Kuruluş, bazı finansal kurumlara 400 milyar Çin yuanı fonlana sağladığı bir yıllık orta vadeli borç verme imkanı (MLF) faizini önceki yüzde 2,85’ten 10 baz puan indirerek yüzde 2,75’e çekti. Aynı zamanda yedi günlük ters repo oranını yüzde 2,1’den yüzde 2’ye düşürdü.

GCM Yatırım Banner

ING’den Pang, PBOC hamlesi için şu ifadeleri kullandı:

“Bu, Ocak ayından bu yana ilk indirim ki hareket, Çin’in aşağı yönlü ekonomik döngüsünün yeniden ortaya çıktığını gösteriyor.”

Çin Merkez Bankası Dışında Birçok Zayıflık İşareti Var!

Pang, Çin Merkez Bankası’nın hareketi dışında ekonomideki başka işaretlere değindi. Bugünkü veriler Çin’de perakende satışlar ve sanayi üretiminin tahminleri karşılamadığını gösterirken Pang, şöyle konuştu:

“Ekonominin aşağı yönlü döngüsü, yalnızca ev satışlarına yönelik düşük talepten ve daha az ev inşa etme faaliyetinden kaynaklanmıyor. Perakende satışlar, sanayi üretimi ve sabit kıymet yatırımlarındaki geniş tabanlı yavaşlamadan kaynaklanıyor.”

Çin için Büyüme Tahmini Düşürüldü!

Yılın ikinci çeyreğinde beklenti altı gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi açıklayan Çin için tahminler çok daha önce düşürülmüştü.

Asya Kalkınma Bankası ve Goldman Sach, Pekin’e yönelik büyüme beklentisini aşağı yönde değiştiren kuruluşlardan birkaçıyken ING uzmanı aralarına eklendi. Hem son ekonomik verilere hem de bugünkü faiz indirimine gönderme yapan Pang’in yorumu şöyle oldu:

“Söz konusu aktivite verileri ve PBoC’un faiz indirimleri nedeniyle, Çin’in 2022 GSYİH büyümesini yüzde 4,4’ten yüzde 4’e indiriyoruz.”

Aynı zamanda yüksek enflasyondan muzdarip ihracat talebine, devam eden Covid durumuna ve Çin’deki işsizlik artışına bağlı olarak, daha fazla aşağı yönlü revizyonun mümkün olduğunu ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.