Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin GSYİH Büyümesi İkinci Çeyrekte Sert Yavaşladı!

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin altında ilerleme kaydetti.
Çin GSYİH Büyümesi İkinci Çeyrekte Sert Yavaşladı!
HABER GİRİŞ

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, yılın ikinci çeyreğine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerini yayımladı.

Buna göre Çin ekonomisi 2022’nin ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 0,4 büyüme kaydetti. Rakam, yüzde 1’lik büyüme yönündeki piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Aynı zamanda ilk çeyrekteki yüzde 4,8’lik büyümeden keskin bir şekilde yavaşladı.

Süregelen kilitlemeler ortasında ikinci çeyrek büyümesi, Wuhan’da ilk koronavirüs salgınının ortaya çıktığı 2020’nin ilk çeyreğindeki daralmadan bu yana en zayıf büyüme oldu.

Ancak Çin Ulusal İstatistik Bürosu, ekonominin ikinci çeyrekte aşağı yönlü baskıya rağmen pozitif büyüme kaydettiğini vurguladı.

Haziran çeyreğinde ekonominin elde edilmesi zor bir başarıyla istikrarlı makroekonomik performansı koruduğunu bildirdi. Fakat sürdürülebilir ve istikrarlı bir toparlanma temelinin henüz konsolide edilmediği konusunda uyardı. Çin, bu uyarısını hem dış hem iç nedenlere bağladı.

GCM Yatırım Banner

Dışsal nedenlerde; dünya ekonomisinde artan stagflasyon riskine, büyük ekonomilerde politikaları sıkılaşmalarına ve dış istikrarsızlıklarla belirsizliklere atıfta bulundu.

Yurt içinde ise salgının etkisinin sürdüğünü, daralan taleple kesintili arzın birleştiğini, yapısal sorunların döngüsel sorunlarla birleştiğini ve piyasa varlıklarının hala faaliyet zorluklarıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.