Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Rusya’dan Yaptığı Kömür İthalatı Rekor Kırdı!

Kömür ithalatı Çin'de bu yılın en yüksek seviyesini gördü. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin kömür ithalat oranları haberin detayında;
Çin’in Rusya’dan Yaptığı Kömür İthalatı Rekor Kırdı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’in Gümrük Genel İdaresi bugün ülkenin Temmuz ayındaki kömür ithalat verilerini açıkladı.

Elektrik üreticilerinin yaz ayı alımlarının artmasıyla yükselen elektrik talebini karşılamak için Çin’in Temmuz ayı kömür ithalatında artış yaşandığı duyuruldu.

Haziran ayına göre yaklaşık dörtte bir oranında yüzde 24 artan kömür ithalatı bu yılın şimdiye kadarki en yüksek seviyesine yaklaştı.

Verilerde kömür ithalatı Haziran ayındaki 18 bin 98 milyon tondan keskin bir artışla Temmuz’da 23 bin 52 milyon tona ulaştı. Ancak ithalatın bir önceki yıla göre yüzde 22 daha düşük olduğu görüldü.

Yılın ilk yedi ayında ise Çin, geçen yılının aynı dönemine göre yüzde 18 düşüşle 138 bin 52 milyon ton kömür ithal etti.

GCM Yatırım Banner

Çin’in Shanghai Shipping Exchange kayıtlarına göre Temmuz ayı sonlarında kömür tüketimi geçen yılla aynı seviyede 2,2 milyon ton civarında seyretti. Ülke genelinde yaşanan sıcaklık artışının klima kullanımını artırdığına dikkat çekildi.

Hükümet ise açıklanan verilerden sonra bu yıl elektrik dağıtımından kaçınma sözü verdi. Ülkenin elektriğinin yaklaşık yüzde 60′ını sağlayan kömür yakan elektrik üreticilerini kömür stoklarını büyütmeye çağırdı.

Refinitiv (küresel finans verileri sağlayıcısı) tarafından izlenen veriler, Çin’in Rusya’dan yaptığı deniz yoluyla kömür ithalatının Temmuz ayında 7 bin 38 milyon tonluk rekor seviyeye ulaşacağını gösterdi.

Bu miktarın Mayıs ayında yıllık yüzde 20 artışla 5,5 milyon tona yükseldiği açıklanmıştı.

Analist yorumları, ülkede sıcaklık dereceleri düştükçe kömür talebinin gevşemeye başlayacağı ve endüstriyel faaliyetin Covid-19 kısıtlamaları arasında durgun kalacağı yönündeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın