Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Rus Kömürü İhracatında Dikkat Çeken Artış

Çin’in indirimli tarifeye sahip Rus kömürü ihracatı Mayıs ayından bu yana giderek artan miktarlarda sürüyor. Detaylar haberde;
Çin’in Rus Kömürü İhracatında Dikkat Çeken Artış
HABER GİRİŞ

S&P Global Market Intelligence verilerine göre, Rusya’nın Çin’e gerçekleştirdiği kömür sevkiyatları, ülkeye toplam sevkiyatların azalmasına rağmen artış gösteriyor.

S&P’nin Commodities at Sea veritabanına göre, Rusya’nın Çin’e deniz yoluyla gerçekleştirdiği kömür teslimatları, Haziran ayının ilk 28 gününde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 55 artarak 6,2 milyon tona ulaştı.

Mayıs ayında, Rusya’nın Çin’e deniz yoluyla yaptığı tedarik ise yıllık yüzde 20 artışla 5,5 milyon tona yükseldi.

Çin’de Yerli Kömür Üretimi de Artışta

Çin’de yerli kömür üretiminin artması da dikkat çekiyor. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan alınan en son veriler, Ocak ve Mayıs ayları arasında ham kömür üretiminin yıllık yüzde 10,4 artarak 1,81 milyar tona ulaştığını gösteriyor. İthalat ise bir yıl öncesine göre yüzde 13,6 düşüşle yaklaşık 96 milyon tona inmiş durumda.

Bu arada Endonezya, Rusya ve Moğolistan şu anda Çin’e en çok kömür ihraç eden ülkeler konumunda.

GCM Yatırım Banner

S&P Global Market Intelligence yardımcı direktörü Pranay Shukla, konuyla ilgili CNBC’ye verdiği demeçte “Düşük talep ve yüksek yerli kömür üretimine rağmen Çin, Mayıs 2022’den bu yana önemli ölçüde daha fazla Rus kömürü satın alıyor. Bunun nedeni, Rusya’nın geçerli uluslararası kömür fiyatlarında çok yüksek indirimler sunması” dedi.

“Gözler, Çin’in Üçüncü Çeyrek Talebinde Olacak”

Shukla, ekonomi yeniden açıldıkça ve Covid seyahat kısıtlamaları hafifledikçe kömür ithalatını artırıp artırmayacağını görmek için tüm gözlerin şimdi Çin’de olacağını söyledi. Çünkü Çin’den gelen daha fazla kömür talebi, halihazırda yükselen küresel enflasyona katkıda bulunarak kömür fiyatlarını daha da artırabilir.

Shukla bu duruma; “Buradaki talepteki artış uluslararası kömür fiyatlarının hayal edilemez seviyelere yükselmesine yol açabileceğinden, piyasa Çin’den gelen üçüncü çeyrek talebini çok dikkatli bir şekilde takip edecek” sözleriyle değindi.

Rusya, önemli bir küresel kömür üreticisi ve ihracatçısı olma konumunu sürdürüyor. Ancak Ukrayna’yı işgalinden bu yana Moskova, Japonya gibi ülkelerin ülkeden ithalatı yasaklamasının ardından kömürü indirimli satmak zorunda kalıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın