Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Enflasyonu ABD’den Düşük Olmasına Rağmen Halk Baskı Altında

Danışmanlık firması Oliver Wyman tarafından hazırlanan bir anket, Çin halkının enflasyonu ne derece hissettiğine odaklandı. Detaylar haberde…
Çin’in Enflasyonu ABD’den Düşük Olmasına Rağmen Halk Baskı Altında
HABER GİRİŞ

Yükselen enflasyon son dönemde dünyanın dört bir yanında başlıca sorunlardan biri halini almış durumda. Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin’de de bu durum etkisini fazlasını hissettiriyor.

Resmi veriler Çin’deki enflasyonun ABD ve diğer ülkelere göre çok daha düşük bir hızda ilerlediğini gösterse de, halk artan fiyatların giderek daha fazla hissedildiğini belirtiyor.

Danışmanlık firması Oliver Wyman tarafından yürütülen ankete göre, Temmuz ayında 900′den fazla katılımcının yüzde 83′ü enflasyonun etkisini hissettiklerini söyledi. Bu oran geçen yılın Kasım ayında yüzde 69 seviyesindeydi.

Çin’in tüketici fiyat endeksi, domuz eti fiyatlarındaki toparlanmanın etkisiyle, yıllık yüzde 2.7 artışla Temmuz ayında iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Endeks, Ağustos ayında bir önceki yıla göre yüzde 2,5 olarak açıklandı.

Bu oranlar, Ağustos ayı tüketici fiyatlarında yıllık yüzde 8.3 artış bildiren ABD’nin oldukça altında. Artan yiyecek ve barınak maliyetleri, gaz fiyatlarındaki düşüşü dengeledi ve enflasyon baskı unsuru olarak kendisini hissettirmeyi sürdürüyor.

GCM Yatırım Banner

Çin’de Enflasyon Daha Fazla Hissediliyor

Oliver Wyman’ın Temmuz ayında 1.200′den fazla Amerikalıyla yaptığı ankette, halkın yüzde 92’si enflasyonu hissettiğini belirtti. Bu oran geçen yılın Kasım ayında yüzde 79 olarak ölçülmüştü. Araştırmadan elde edilen veriler, ABD’deki enflasyonun Çin’den daha büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Oliver Wyman’ın Hong Kong merkezli ortağı Ben Simpfendorfer, anketlerin duyarlılığı ölçtüğünü belirtti. Çin’deki tepkilerin yalnızca gerçek fiyat artışlarından değil, aynı zamanda genel olarak daha yavaş büyüme ortamından da etkilendiği konusunda uyardı.

Simpfendorfer, “Büyüme zemini zayıfsa, hanehalklarında endişeleri artırmak için fiyatlarda daha küçük bir artış gerekir” açıklamasını yaptı.

Çin’de yanıt verenlerin yarısından fazlası, durgunluk olasılığı nedeniyle yemek ve eğlence için daha az dışarı çıktıklarını ve mümkün olduğunda daha ucuz markalara ve hizmetlere geçtiklerini söyledi.

Resesyon Endişeleri Artıyor

Dünya genelinde ekonomik yavaşlama endişeleri arttı. Uluslararası Para Fonu Temmuz ayında Çin’in bu yıl dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomilerinden biri olmasını beklediğini söylese de, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası geçen yıla göre keskin bir şekilde yavaşlama yolunda.

Oliver Wyman anketine göre Çin’de yanıt verenlerin yaklaşık üçte biri enflasyon nedeniyle iş güvenliği konusunda endişeli olduklarını söylerken, ABD’de bu oran yüzde 13 seviyesinde. Firma çalışmanın öncelikle Çin’in en büyük şehirlerinde yaşayan insanları kapsadığını söyledi.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 20′si enflasyonun kira veya ipotek ödeme yetenekleri üzerindeki etkisinden endişe ederken, yüzde 40′ı yiyecek ve temel mallar için alım güçlerinden endişe duyuyor.

Oliver Wyman anketine göre Çinli tüketiciler, Temmuz ayı boyunca gaz fiyatlarının en kayda değer artışa sahip olduğunu hissettiklerini ve bunu beyaz eşya ve ev tadilatlarının izlediğini belirtti.

Raporda, enflasyonist baskılar nedeniyle hangi satın alma işlemini erteleyebilecekleri sorulduğunda, katılımcılar en çok otomobillerden bahsetti ve seyahat izledi. Potansiyel satın alma gecikmeleri, Çin’in devam eden cansız tüketici talebine katkıda bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.