Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Enflasyon Zayıflarken, Düşüşün Sürmesi Bekleniyor

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde enflasyon rakamları açıklandı. Ağustos verisi piyasa tahminlerinin altında kalırken, beklentiler paylaşıldı.
Çin’de Enflasyon Zayıflarken, Düşüşün Sürmesi Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından açıklanan verilere göre Çin’de tüketici fiyatları yavaşlama sinyali verdi. Yapılan açıklamada enflasyonun Ağustos ayında, yıllık olarak yüzde 2,5 arttığı belirtildi. Piyasanın beklentisi yüzde 2,8 artış olmasıydı. Temmuz’da ise yüzde 2,7 artış gerçekleşmişti.

Temmuz’da yüzde 0,5 artan aylık enflasyon ise Ağustos’ta yüzde 0,1 oranında geriledi. Beklenti, yüzde 0,2’lik ılımlı bir artış olmasıydı.

ABD ve Avrupa’da çift haneye ulaşan rekor enflasyon rakamlarıyla karşılaştırıldığında, Çin’deki tablo oldukça iyimser. Açıklamada, söz konusu düşüşlerin önümüzdeki aylarda da devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

Gıda Fiyatları Yıllık Olarak Yüzde 6,1 Arttı

Gıda fiyatları Ağustos’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,1 oranında artış gösterdi. Bu oran Temmuz’da yüzde 6,3 olmuştu. Domuz eti fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 oranında artış gösterdi.

Çin’de çekirdek enflasyon 2021’in aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 0,8 gelirken, Temmuz verisi ile değişim göstermedi.

GCM Yatırım Banner

Kıdemli NBS istatistikçisi Dong Lijuan “Ağustos ayında tüm bölge ve departmanlar Parti Merkez Komitesi ve Danıştay’ın karar ve düzenlemelerini titizlikle uyguladı, pandeminin ve aşırı hava koşullarının etkisini aşmak için çok çalıştı ve aktif olarak istikrarlı arz ve fiyatlar sağladı.” dedi.

Üretici fiyat endeksinde de (ÜFE) düşüş yaşandı. Temmuz’da yüzde 4,2 olan yıllık artış, geçen ay yüzde 2,3’ye geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.