Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’e Yönelik İhracat Kontrolleri ABD’li Şirketlerin Gelirini Düşürecek

ABD Ticaret Bakanı, Çin’e yönelik bir süredir uygulanan ihracat kontrollerinin Amerikan şirketlerine gelir kaybı yaşatacağı konusunda uyardı.
Çin’e Yönelik İhracat Kontrolleri ABD’li Şirketlerin Gelirini Düşürecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Biden hükümetinin Çin için uyguladığı ihracat kısıtlamalarının etkilerini değerlendirdi. Çin’e yönelik ihracat kontrollerinin dikkatli bir şekilde hedeflenmeye çalışıldığını ancak bu durumun Amerikan şirketlerine gelir kaybı olarak yansıyacağını ifade etti.

Bu uygulamaların şirketlere mali açıdan zarar vereceğini ve kontrollerin Çin’in ürünü başka ülkelerden almaya yöneltecek kadar geniş olmaması gerektiğini söyledi.

Uygulanan kontrollerin Amerikan şirketlerinin gelirlerini azaltsa bile bunun değeceğini düşündüğünü ifade eden Raimondo, “Amerikan iş dünyasına zarar vermemek, ancak Amerikan ulusal güvenliğini korumak için doğru yere varmak” amacıyla şirket yöneticileriyle görüştüğünü belirtti.

Çin’in ordusunu ilerletmek için ABD’nin en sofistike teknolojisine erişmesine izin vermeyeceklerini, aldıkları tedbirlerin Çin’i geri tutmak ya da emtia teknolojisini inkar etmekle ilgili olmadığını sözlerine ekledi.

ABD hükümeti, Çin’in çip endüstrisini engellemek için Ekim ayında bir uygulamayı devreye almış ve bir dizi kısıtlamayı hayata geçirmişti. Buna göre dışarıya giden bazı ürünlerin kontrollerinin daha sıkı olmasına karar verildi.

GCM Yatırım Banner

Yarı İletken Endüstrisi Birliği verilerine göre Çin, 2022 yılında 180 milyar dolarlık yarı iletken alımıyla dünya genelindeki 574,1 milyar dolarlık pazarın üçte birine yakınını oluşturuyor.

Bu kadar büyük bir pazardan vazgeçilmesi ABD için de büyük risk anlamına geliyor. Bu kapsamda ABD’li çip üreticileri üst düzey hükümet yetkilileriyle bir araya gelerek, Çin’e karşı uygulanması değerlendirilen daha fazla kısıtlamanın durdurulması çağrısında bulunmuşlardı.

Görüşmede yer alan isimlerden birisi olan Raimondo, her ne kadar kontrolleri desteklese de şirketlere vereceği zararın altını çizmekten geri durmuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.