Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Kuzey Kore Konusunda Rusya ve Çin’e Seslendi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Rusya ve Çin'in, Kuzey Kore'yi müzakere masasına getirme konusunda önemli roller üstlenebileceklerini belirtti. Detaylar...
ABD, Kuzey Kore Konusunda Rusya ve Çin’e Seslendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) birer üyesi olarak Rusya ve Çin’e Kuzey Kore konusunda önemli roller düştüğünü ifade etti.

Patel, her iki ülkenin Kuzey Kore’yi diyalog için müzakere masasına getirme rolünü üstlenmeleri gerektiğini söyledi.

Patel, Rus ve Çin Yetkililere Seslendi

Vedant Patel yaptığı açıklamada, hem Rusya hem de Çin’in, Kuzey Kore üzerindeki nüfuzlarını kullanarak onları tehditkar ve yasa dışı davranışlardan kaçınmaya teşvik edebileceğini ifade etti.

Ülkelerin BMGK’deki rollerini de üstlenerek, Kuzey Kore’yi yakın ve geniş çevresinde gerginlik yaratmayacak şekilde davranmaya teşvik etme rolünü üstlenebileceklerini sözlerine ekledi.

Açıklamasının devamında, “Kuzey Kore’yi müzakere masasına dönmeye teşvik etmede oynayacak potansiyel bir rolleri var” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

“Kuzey Kore Konusunda Duruşumuz Aynı”

ABD’nin Kuzey Kore ile ilişkisi hakkında da açıklamalarda bulunan isim, ülke olarak Pyongyang ile görüşmelere ön koşulsuz açık olma duruşlarının değişmediğini belirtti.

Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması taahhüdüne bağlı kalmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Patel’in açıklaması, Kuzey Kore’nin 27 Temmuz 1953’te imzalanan Panmunjom Ateşkes Antlaşması’nın 70’inci yıl dönümü etkinliklerine Rusya ve Çin delegasyonlarını davet ettiğini duyurmasının ardından geldi. Burada Pekin grubuna Çin Komünist Partisi Politbüro üyesi Li Hongzhong’un liderlik edeceği belirtildi.

BMGK’nin daimi üyeleri Rusya ve Çin’in, geçen yıldan bu yana Kuzey Kore’nin füze denemelerine yaptırım girişimlerini veto ettiği biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın