Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den Yabancı Yatırım Odaklı Büyük Revizyon

Çin Devlet Konseyi, yabancı yatırımların ülkeye daha etkili şekilde çekilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla bir belge yayımladı. Detaylar haberin içerisinde;
Çin’den Yabancı Yatırım Odaklı Büyük Revizyon
HABER GİRİŞ

Çin Devlet Konseyi bugün ülkedeki yabancı yatırım ortamını optimize etmek ve daha fazla yabancı yatırım çekmek için 24 yönergeyi içeren bir belge yayımladı. Belgede, yetkililerin fikri mülkiyet haklarının uygulanmasını güçlendirmek ile yabancı yatırımcıların hak ve çıkarlarının korunmasının artırılması gerektiğine dikkat çekildi.

Söz konusu belgede yabancı yatırımcıların kârlarını Çin’e yeniden yatırmaları için stopaj gelir vergisinden geçici olarak muaf tutulacağı yönerge olarak bildirildi.

Ayrıca Çin’deki yabancı yatırımlı işletmeler için mali desteği ve vergi teşviklerini artırmaya yönelik yönergeler de duyuruldu.

Çin’den Ekonomi ve Güvenlik Vurgusu

Çin Devlet Konseyi sınır ötesi veri akışlarına yönelik “uygun ve güvenli bir yönetim mekanizması” araştıracağını vurguladı. Çin’in bu teklifi ise yetkililer ile küresel muhasebe firmaları dahil uluslararası şirketler arasındaki veri güvenliği konusundaki gerilimlerin ortasında geldi.

Önemli ticaret ortaklarından gelen zayıf ihracat talebi ve emlak piyasasındaki devam eden kriz karşısında Çin’in, Covid-19 salgınıyla da ekonomik toparlanması yavaşladı. Habere konu olan hareketle de Çin, yabancı sermaye ile ülkede kur yapmaya çalışıyor.

GCM Yatırım Banner

Çin ile ABD arasındaki süregelen diplomatik savaşta Pekin’in yayımladığı belge, ülkeye yabancı yatırımcı çekmek için daha çekici hale getirecek kapsamlı bir plan olarak gözüküyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.