Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den Yabancı Yatırım Odaklı Büyük Revizyon

Çin Devlet Konseyi, yabancı yatırımların ülkeye daha etkili şekilde çekilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla bir belge yayımladı. Detaylar haberin içerisinde;
Çin’den Yabancı Yatırım Odaklı Büyük Revizyon
Yorum

Çin Devlet Konseyi bugün ülkedeki yabancı yatırım ortamını optimize etmek ve daha fazla yabancı yatırım çekmek için 24 yönergeyi içeren bir belge yayımladı. Belgede, yetkililerin fikri mülkiyet haklarının uygulanmasını güçlendirmek ile yabancı yatırımcıların hak ve çıkarlarının korunmasının artırılması gerektiğine dikkat çekildi.

Söz konusu belgede yabancı yatırımcıların kârlarını Çin’e yeniden yatırmaları için stopaj gelir vergisinden geçici olarak muaf tutulacağı yönerge olarak bildirildi.

Ayrıca Çin’deki yabancı yatırımlı işletmeler için mali desteği ve vergi teşviklerini artırmaya yönelik yönergeler de duyuruldu.

Çin’den Ekonomi ve Güvenlik Vurgusu

Çin Devlet Konseyi sınır ötesi veri akışlarına yönelik “uygun ve güvenli bir yönetim mekanizması” araştıracağını vurguladı. Çin’in bu teklifi ise yetkililer ile küresel muhasebe firmaları dahil uluslararası şirketler arasındaki veri güvenliği konusundaki gerilimlerin ortasında geldi.

Önemli ticaret ortaklarından gelen zayıf ihracat talebi ve emlak piyasasındaki devam eden kriz karşısında Çin’in, Covid-19 salgınıyla da ekonomik toparlanması yavaşladı. Habere konu olan hareketle de Çin, yabancı sermaye ile ülkede kur yapmaya çalışıyor.

Çin ile ABD arasındaki süregelen diplomatik savaşta Pekin’in yayımladığı belge, ülkeye yabancı yatırımcı çekmek için daha çekici hale getirecek kapsamlı bir plan olarak gözüküyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu