Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den Sıfır Covid-19 Politikasına Gevşeme Sinyali Geldi

Çin'in sıfır Covid-19 politikasına karşı halk bir takım eylemler düzenlemişti. Tarihi protestoların ardından ülkeden gevşeme sinyali geldi. İşte detaylar;
Çin’den Sıfır Covid-19 Politikasına Gevşeme Sinyali Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’deki üst düzey bir yetkilinin açıklamasına göre ülkedeki Covid-19 vakalarında tespit edilen rekor artışlara rağmen virüsün hastalığa neden olma yeteneğinin zayıfladığını söyledi. İleriki günlerdeyse Covid-19 kısıtlamalarının gevşeteceğini ve toplu testleri azaltacağını duyurdu.

Ülkedeki tarihi protestoların ardından bölgelerde pandemi gevşemelerinin olduğunu açıklayan sağlık yetkilileri, önlemlerin kitle ve düzenli nükleik asit testlerinin azaltılmasını kapsayacağını bildirdi.

Ev Karantinasına İzin Verilecek

Bahsi geçen gevşemelerin yanı sıra pozitif ve yakın temaslı vakaların belirli koşullar altında evde izole edilmesine izin verecek hamleleri içerecek. Tespit edilen vakalar daha öncesinde belirlenen yerlerde karantina altına alınıyordu.

Çin ekonomisinde benzeri görülmemiş bir daralma yaşanırken, halk ülkenin sıfır politikasına tepki olarak hükümet karşıtı protestolar yapmıştı. Çin’in Pekin şehrinde vatandaşlar mum ışığında nöbet tutmuştu. Ancak yetkililer açıklamalarında bu eylemlerden söz etmedi.

Okul, Restoran ve Sinemalar Dahil İşletmeler Açılacak

Hükümetin sıfır Covid-19 politikasına karşı yapılan protestoların ardından ülkenin 7 bölgesindeki yetkililer kısıtlamaların kaldırıldığını söyledi. Ülkedeki bir bölgedeyse okulların, restoranların ve sinemaların dahil olduğu işletmelerin yeniden açılmasına izin vereceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Çin’in Covid-19 çalışmalarını denetleyen Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan, “Omicron virüsünün patojenitesi zayıflaması, daha fazla insanın aşılanması ve virüsün kontrol altına alınmasıyla salgın önleme ve kontrolünde yeni görevlerle karşı karşıyadır.” dedi.

Sıfır Covid-19 Politikasının Sona Ereceği Düşünülüyor

Reuters’da görüşüne yer verilen Sun, test, tedavi ve karantina politikalarının optimize edilmesi için çağrıda bulundu. Ancak virüsün etkisinin azaldığını bildiren Sun’ın düşünceleri ile daha önceden Çin yetkililerinin ölümcüllüğü hakkındaki savları çelişiyor.

Japonya merkezli finansal holding şirketi Nomura analistleri bir araştırma notunda, “Sun’un konuşması, Covid-19 kontrol önlemlerinin kayda değer ölçüde hafifletilmesine ek olarak, sıfır Covid-19 politikasının önümüzdeki birkaç ay içinde sona ereceğine dair bir başka güçlü sinyal daha gönderiyor.” dedi.

Ülkede Sun’ın beyan ettiği görüş ile hükümetin sıfır Covid-19 politikasında sona yaklaşıldığı düşünülüyor. Hatta Çin’in başkenti Pekin’de bazı toplulukların değişikliklere hazırlanmaya başladığına işaret edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.