Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’deki Covid Sıfır Politikasına Karşı Halk Ayaklandı

Çin Devlet Başkanı Xi'nin sıfır Covid-19 politikasına tepkiler artarken ülkede benzeri görülmemiş bir sivil itaatsizlik dalgası başladı. Detaylar haberde;
Çin’deki Covid Sıfır Politikasına Karşı Halk Ayaklandı
HABER GİRİŞ

Çin’in sınıf Covid-19 politikasından kaynaklı son zamanlarda sıkılaştırılan önlemler vatandaşı ayaklandırdı. Çin’in en büyük şehri Şangay’da, hükümetin baskıcı kararlarından sıkılan halk bir ilke imza atarak hükümet karşıtı bir eylem düzenledi.

Çinli vatandaşlar ülkedeki sansüre karşı protesto sembolü olarak, polis grubuna boş kağıtlar kaldırdı. Daha sonrasında büyük bir grubun hükümete karşı, “Kahrolsun Çin Komünist Partisi, Kahrolsun Xi Jinping” sloganı attığı söylendi. Ancak Reuters tarafından bu bilgilerin doğrulanamadığı kaydedildi.

Konuşmaya Cesaret Edilmezse Halk Hayal Kırıklığına Uğrayacak

Haberde, bir üniversite öğrencisinin tezahürat yapan kalabalığı konuşmaya çağırdığı belirtildi. Öğrenci, “Bulaşmaktan korktuğumuz için konuşmaya cesaret edemezsek, halkımız bizim için hayal kırıklığına uğrayacak, ben de hayatım boyunca pişman olacağım.” diyerek dikkat çekti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping sıfır Covid-19 politikasını sürdürürken, dünya çapında pandemi kısıtlamalarının çoğu kaldırıldı. Çin ise söz konusu politikayı hayat kurtarıcı olarak görüyor. Çinli yetkililer, artan tepkilere rağmen politikaya sürdüreceklerini açıkladılar.

Covid-19 Çadırları Yıkıldı, Test Kabinleri Parçalandı

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip Çin, fabrika üretiminde savunulan politikadan kaynaklı beklenenden küçük büyümeler kaydediyor. Perakende satışlarında ise son beş ay içinde Ekim ayında büyük bir yavaşlama bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Yale Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü Dan Mattingly konuya ilişkin olarak, “Bu, parti üzerinde yanıt vermesi için ciddi bir baskı oluşturacak. Bir yanıtın baskı olması ve bazı protestocuları tutuklayıp yargılamaları için iyi bir şans var” dedi.

Reuters’ın derlediği sosyal medyadaki gönderilere göre halkın muhalefetinin görüldüğü diğer şehir sakinlerinin Covid-19 personel çadırlarını yıktığı ve test kabinlerini parçaladığı bildirildi. Protestocular, kimsenin testi pozitif çıkmamasına rağmen kilit altına alındıkları yönünde iddialarda bulundular.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın