Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den Rusya’ya İş Birliği Çağrısı

Rusya ve Çin arasındaki ilişki olumlu seyirde devam ederken bugün Çin tarafından iş birliğine hazır olunduğu açıklandı. İşte detaylar...
Çin’den Rusya’ya İş Birliği Çağrısı
HABER GİRİŞ

Rusya, savaş sonrasında Batılı devletler tarafından yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Yönünü Asya’ya çeviren Rusya, Çin ile temaslar kurmaya devam ediyor. İki ülkenin ilişkilerine değinen Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, olumlu mesajlar verdi.

Basın toplantısında konuşan Cao, Çin ve Rusya’nın ilişkilerinin kaya gibi sağlam olduğunu belirtti.

“Moskova İle İlişkiler Uzun Vadeli”

Rusya ve Çin’in yeni dönemde birbirlerinin en büyük stratejik ortakları olduğuna değindi. İki ülkenin karşılıklı saygı ve eşitlik ilkelerine bağlı kaldıklarını belirtti.

Cao, Pekin ve Moskova arasında ilişkilerin uzun vadeli ve sürdürülebilir olduğunu kaydetti. Rusya ve Çin’in ilişkisinin yüksek düzeyde karşılıklı güvene dayandığını bildirdi.

Çin’in ilişkilerin sürekli olması ve doğru yönde ilerlemesi için Rusya ile iş birliğine hazır olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ayrıca Çin’in barış içinde yaşamanın beş ilkesine bağlı olacağını vurguladı. Büyük güçler arasında koordinasyon ve pozitif etkileşimi teşvik edeceğini sözlerine ekledi.

G20 Zirvesi’nde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ABD Başkanı Joe Biden’ın görüşeceği aktarıldı. ABD ve Çin’in ilişkileri Tayvan ve Rusya konusundan dolayı uzun süredir gergin.

Özellikle ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti iki ülke arasındaki gerilimin fitilini ateşlemişti. Bu ziyaretten sonra Rusya’da Çin’in yanında yer almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.