Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den Ekonomik Toparlanma için ‘Büyük Çaba’ Taahhüdü Geldi!

Sıfır Covid politikası nedeniyle ekonomi cephesinde endişe yaratan Çin’den “toparlanma için büyük çaba” taahhüdü geldi.
Çin’den Ekonomik Toparlanma için ‘Büyük Çaba’ Taahhüdü Geldi!
HABER GİRİŞ

Son aylarda artırdığı karantina uygulamaları ile gündeme gelen Çin, izlediği sıfır Covid politikasından taviz vermiyor. Uluslararası kuruluşlar ve uzmanlar, bu nedenle dünyanın ikinci en büyük ekonomisine ilişkin beklentilerini düşürüyor.

Asya Kalkınma Bankası, Çin için büyüme hedefini aşağı yönlü indiren son kurumlardan biri olurken Çin’den endişeleri hafifletmek için hamle geldi.

Cuma günü gerçekleştirilen düzenli bir kabine toplantısı sonrasında Çin, özellikle kritik üçüncü çeyrekte ekonomik toparlanmasını pekiştirmek için büyük çaba göstereceğini duyurdu.

Açıklamada, istihdam ve fiyatların istikrara kavuşturulmasına öncelik verileceği vurgulandı. Çin devlet medyasının aktardığı bilgilere göre şu ifadeler kullanıldı:

“Ekonomik toparlanmanın temelini sağlamlaştırmak, ekonomiyi istikrara kavuşturmak ve ekonomik işleyişi makul bir aralıkta tutmak için büyük çaba sarf edeceğiz.”

Aynı zamanda kabine toplantısında, politikaların yatırımı artırmada rol oynaması için hala önemli derecede alan olduğu belirtildi. Çin hükümeti, yerel yönetimlerden altyapı projelerinin yapımını hızlandırmalarını ve göçmen işçiler için istihdam olanakları yaratmalarını istedi.

GCM Yatırım Banner

Paylaşılan bilgiler arasında Covid’e yönelik planlanan uygulamalar da yer aldı.

Buna göre kabine, finans kurumlarının COVID’den etkilenen kişiler için tüketici kredileri için esnek düzenlemeler yapması gerektiğini ve emlak piyasasının istikrarlı bir şekilde gelişmesini sağlamak için çaba gösterileceğini savundu. Ülkenin online platform ekonomisinin sağlıklı gelişimine destek taahhüdünü de yeniledi.

Tüm bu gelişmeler, Çin’in ikinci çeyreğe ilişkin büyümesinin üzerine geldi.

Geçen hafta açıklanan veriler, Çin ekonomisinin 2022’nin ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 0,4 büyüme ile daralmayı kıl payı kaçırdığını gösterdi. Bu durum, hükümet tarafından belirlenen 2022 için yüzde 5,5’lik büyüme hedefine ilişkin endişeleri artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın