Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den ABD’ye Kınama: Sözde Yaptırımları Derhal Geri Çekin!

Çin yönetimi, ABD'nin Tibet'teki insan hakları ihlallerine yönelik yaptırımlarını sert bir şekilde kınadı. Detaylar haberde;
Çin’den ABD’ye Kınama: Sözde Yaptırımları Derhal Geri Çekin!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Tibet’te insan hakları ihlalleri iddiasıyla iki üst düzey Çinli yetkiliye uyguladığı yaptırımların yasa dışı olduğunu ifade etti. Bu durumun Çin-ABD ilişkilerine ciddi şekilde zarar verdiğini vurguladı.

Yorumlar, ABD Hazine Bakanlığı’nın Cuma günkü açıklamalarının ardından geldi.

Geçen hafta yapılan açıklamada, iktidardaki Komünist Parti’nin 2016-2021 yılları arasındaki Tibet yöneticisi olan Wu Yingjie ve bölgedeki üst düzey bir kamu güvenliği yetkilisi (polis şefi) olan Zhang Hongbo’ya yaptırım uygulandığı belirtilmişti.

Hazine Bakanlığı, Wu’nun bölgede yargısız infazlar, keyfi tutuklamalar, fiziksel taciz ve toplu gözaltılar gibi ciddi insan hakları ihlallerini içeren bir politika yürüttüğünü iddia etmişti.

Wenbin, ABD’nin Adımlarını Kınadıklarını Belirtti

Bakanlık sözcüsü Wang Wenbin, söz konusu adımların Çin’in içişlerine ciddi bir müdahale olduğunu ve uluslararası ilişkilerin temel normlarının ihlali olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Düzenli olarak gerçekleşen brifinglerin yenisinde, “ABD tarafını sözde yaptırımları derhal geri çekmeye çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bu tür adımların Çin-ABD ilişkilerine ciddi zarar verdiğini söyleyen Wang, Çin’in meşru hak ve çıkarlarını koruyacağını da sözlerine ekledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: fmprc.gov.cn

“Dünya Polisi Olmaya Yetkisi Yok”

ABD’nin, Çin’e iftira atacağına önce kendi insan hakları sorunlarını gözden geçirip, bu sorunları bir an önce çözmesi gerektiğinin altını çizdi.

Wang, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“ABD’nin diğer ülkelere her fırsatta yaptırım uygulamaya hakkı yok ve dünya polisi olmaya yetkili değil.”

Bilindiği üzere Çin, Tibet’in engebeli Himalaya bölgesinde etnik muhalefeti bastırmak ve dini faaliyetleri kontrol etmek için sert politikalar uyguladığı yönündeki suçlamaları reddediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın