Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den ABD’nin Tayvan’a Askeri Yardım Paketi Açıklamasına Tepki

Çin Savunma Bakanlığı, ABD'nin Tayvan için 345 milyon dolarlık askeri yardım paketi açıklamasına tepki gösterdi. Detaylar haberde;
Çin’den ABD’nin Tayvan’a Askeri Yardım Paketi Açıklamasına Tepki
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Savunma Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Tayvan için 345 milyon dolarlık bir askeri yardım paketi açıklamasına sert tepki gösterdi. Bakanlık, söz konusu desteğe katiyetle karşı çıktıklarının altını çizdi.

Bakanlık açıklamasında, Tayvan’a silah yardımı paketi hakkında ABD’ye tepki gösterildiği ve Washington’u yanlış ve tehlikeli bu yoldan daha fazla ilerlemekten kaçınmaya çağrıldığı ifade edildi.

Joe Biden’ın Genelgesine Çin’den Tepki

ABD, Kongre’nin 2023 bütçesinin bir parçası olarak Tayvan’a 1 milyar dolara kadar silah yardımına izin vermesiyle, Cuma günü Tayvan için 345 milyon dolara kadar bir askeri yardım paketi açıklamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, 29 Temmuz’da yayımladığı genelgede, ABD ordusunun kendi envanterinden Tayvan’a, savunma malzemelerinin yanı sıra askeri eğitim ve öğretimi kapsayan askeri yardımda bulunacağını duyurmuştu.

Tayvan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral Sun Li-Fang, ABD’ye söz konusu yardım için teşekkür ederken, açıklanan yardım paketinin, Tayvan’ın kendini savunma kabiliyetlerine destek olacağını ifade etmişti.

GCM Yatırım Banner

Kefei: Tayvan Meselesi Aşılmaması Gereken Kırmızı Çizgimiz

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kefei, Tayvan meselesinin Çin’in iç işleri olduğunu belirtirken, bu durumun ABD ile Çin arasındaki ilişkilerde aşılmaması gereken bir kırmızı çizgi olduğunu vurguladı.

Kefei, ABD’nin Tayvan ile her türlü gizli askeri anlaşmayı durdurması gerektiğinin altını çizdi.

Son olarak, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun Tayvan Boğazı’ndaki durumu yakından izlediğini ve her zaman yüksek alarm durumunda olduğunu sözlerine ekledi.

Pekin yönetimi, demokratik olarak yönetilen Ada’nın kendi bölgesi olduğunu iddia ediyor ve Washington ile Taipei arasında her türlü yardım ilişkisine karşı defalarca uyarıda bulunuyor. Tayvan cephesi ise Çin’in egemenlik iddialarını reddediyor ve geleceklerine yalnızca Tayvan halkının karar verebileceğini savunuyor.

Tayvan’ın en önemli silah tedarikçisi olan Amerika Birleşik Devletleri, resmi diplomatik bağların olmamasına ve bu tür silah satışlarının Pekin’de yarattığı öfkeye rağmen, Tayvan’a kendisini savunması için gerekli araçları sağlamaya devam ediyor.

Üst düzey bir ABD generali, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, kendisinin ve müttefiklerinin Ada’nın kendini savunmasına yardımcı olmak için önümüzdeki yıllarda Tayvan’a silah sevkiyatını hızlandırması gerektiğini söylemişti.

Tayvan Savunma Bakanlığı’na göre Çin ordusunun Ada etrafındaki faaliyetleri son dönemde arttı. Çin, son zamanlarda insansız hava araçları da dahil olmak üzere düzinelerce savaş uçağı, bombardıman uçağı ve diğer uçaklar ile Tayvan’ın güneyinde boy gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın