Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’deki Gerilim iPhone Tedarikçisi Foxconn’un Gelirini Vurdu

Çin’in Zhengzhou kentinde yer alan iPhone üretim fabrikası Foxconn’un, Covid vakaları ve işçilerle yaşanan sıkıntı sonrasında Kasım gelirlerinde düşüş oldu.
Çin’deki Gerilim iPhone Tedarikçisi Foxconn’un Gelirini Vurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’de artan Covid-19 vakaları nedeniyle geçtiğimiz günlerde uygulanan karantina tedbirlerine halk tepki göstermişti. Aşırı sıkı test uygulamaları ve hayatı durma noktasına getiren önlemlere karşı, insanlar sokaklara dökülerek sıfır vaka politikasını protesto etti.

Alınan son kararla karantina uygulamaları gevşetilse de verdiği zararın bilançosu yavaş yavaş gelmeye başladı. Dünyanın en büyük iPhone üreticisi ve Çin’in en büyük ihracatçısı Foxconn’un geliri de yaşanan kargaşa nedeniyle düşüş gösterdi.

Kaynakların aktardığı bilgiye göre Çin’deki iPhone üretim fabrikasında Covid önlemleri nedeniyle çıkan huzursuzluk yüzünden, şirketin Kasım ayı geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında geriledi.

Foxconn Kasım’da 18,05 Milyar Dolar Gelir Sağladı

551,1 milyar Tayvan dolarına denk gelen bu miktar Ekim ayına göre yüzde 29 fazla olsa da 2021 yılının Kasım rakamları ile karşılaştırıldığında düşük kaldı. Söz konusu düşüşün fabrikanın yer aldığı Zhengzhou şehrinin salgından etkilenmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Testi pozitif çıkan işçilerin izole edilmesi, fabrikada etkin bir önlem alınmasının ardından birçok işçinin duvarlardan atlayarak fabrikadan kaçtığı görüntüleri gelmişti.

GCM Yatırım Banner

Bunun ardından ise işçilerle güvenlik personeli arasında çatışmanın çıktığı gerilimler yaşandı. Fabrika bazı işçilere ödeme yapmayınca, bu durum sosyal medyaya taşındı.

Şirket işçileri yeniden döndürmek için bir dizi ikramiye açıkladı, yaşanan gecikmenin ise teknik bir hata olduğunu bildirdi. Yaşanan tüm bu gerilim ise şirketin gelirinde keskin düşüş olarak kendini gösterdi.

Fabrika Üretim Kapasitesini Normale Döndürmeye Çalışıyor

Yapılan açıklamada salgının genel olarak kontrol altına alındığı, fabrikanın üretim kapasitesini kademeli olarak normale döndürmeye çalıştıkları ve yeni işçi alımına başladıkları söylendi.

Burada yaşanan sıkıntının Apple gelirini de etkilemesi kaçınılmaz görülüyor. Evercore ISI’deki analistler, Foxconn’da yaşanan sorunların bu ay 5-8 milyon adet iPhone üretimini etkileyebileceğini düşünüyor. Bu durumun Apple gelirini de en az 8 milyar dolara kadar düşürmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın