Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’deki Bitcoin Madenciliği Yasaklara Rağmen Devam Ediyor

Geçen yıl Çin’de Bitcoin madenciliği yasaklanmıştı ancak veriler faaliyetlerin sürdüğünü gösteriyor.
Çin’deki Bitcoin Madenciliği Yasaklara Rağmen Devam Ediyor
Yorum

Bitcoin madenciliği geçen yıl Çin hükümeti tarafından ülkede yasaklanmıştı. Ancak ağ üzerinde yapılan araştırmalar, faaliyetin devam ettiğini gösteriyor. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’ne (CCAF) göre Çin, geçen yılki yasağa rağmen dünyanın Bitcoin madenciliği operasyonlarının önemli bir kısmına katkıda bulunuyor.

Coğrafi konum verilerine dayanarak dünyadaki madencilik faaliyetlerini haritalayan Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne (CBECI) göre, Eylül 2021’den bu yılın Ocak ayına kadar Çin, Bitcoin madencilik ağına katkısı ile ABD’nin ardından ikinci sırada yer alıyor.

Geçen yıl ülkede yapılan baskının ardından, Çin’in payı Temmuz ve Ağustos aylarında yüzde 0’a kadar düşmüştü. CCAF’ın son verileri, rakamın Eylül’de yüzde 20’nin üzerine çıktığını ve Ekim-Ocak’ta yüzde 20’lik bir dalgalanma olduğunu gösteriyor.

Madenciler Proxy Kullanıyor

Bu, Çin’deki yeraltı madenciliğinin devam ettiğini gösteriyor. CCAF yaptığı açıklamada, “Şebekeden bağımsız elektriğe erişim ve coğrafi olarak dağınık küçük ölçekli operasyonlar, yeraltı madencilerinin operasyonlarını yetkililerden gizlemek ve yasağı atlatmak için kullandıkları başlıca araçlar arasında yer alıyor” ifadelerine yer verdi.

Geçen yıl yaz aylarında tamamen sıfırlanan madenciliğin, Eylül sonrası yeniden artması, şirketlerin yabancı proxy hizmetlerini kullandığını düşündürüyor. Daha önce Kazakistan, madencilerin başlıca tercih ettiği ülkelerden biri olarak öne çıktı.

Bu veride Çin’deki madencilerin proxy üzerinden kendilerini Kazakistan’da göstermiş olabileceği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%