Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Yeni Kurulan Özel Şirket Sayısı İlk Çeyrekte Yükseldi

Çin'de 2023 yılının ilk çeyreğinde yeni kurulan özel şirketlerin sayısının geçen senenin aynı dönemine kıyasla arttığı açıklandı. Raporun detayları haberde;
Çin’de Yeni Kurulan Özel Şirket Sayısı İlk Çeyrekte Yükseldi
Yorum

Çin Devlet Piyasa Düzenleme idaresi tarafından açıklanan verilere göre ülkede Ocak-Mart döneminde 2 milyon 30 bin yeni özel işletmenin faaliyete geçtiği görüldü. Çin’de 2023 yılının ilk çeyreğinde yeni kurulan özel şirketlerin sayısı geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 10,7 oranında arttı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberinde rapordaki, ülkenin göreli az gelişmiş orta ve batı kesimlerinde yeni özel girişimlerin artışına dikkat çekildi.

Ülkenin orta kesimlerindeki eyaletlerinde 519 bin, batı tarafındaki eyalet ve bölgelerinde ise 441 bin yeni özel işletmenin kurulduğu bildirildi.

Çin’deki Özel Şirketlerin Sayısı 49 Milyonu Aştı

Çin’deki söz konusu iki bölgedeki yeni işletmelerin sayısının; ülkenin görece gelişmiş kuzey, doğu ve güney eyaletlerindekinin toplamına yaklaştığı vurgulandı.

Covid-19 pandemisinden olumsuz etkilenen konaklama ve yemek hizmetleri endüstrisinde kurulan yeni özel işletme sayıları da raporlandı.

Konaklama ve yemek hizmetleri endüstrisinde kurulan yeni özel işletme sayısı yıllık bazda yüzde 35,7, leasing ve iş hizmetleri endüstrisindeyse yüzde 15,5 oranında yükseldi.

Çin’deki özel şirketlerin sayısı, Mart ayı sonu itibarıyla 49 milyonu aştı. Söz konusu rakamınsa kayıtlı işletmelerin yüzde 92,3’ünü oluşturduğuna vurguda bulunuldu.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu