Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de ÜFE ve TÜFE Verileri Beklentileri Karşılamadı

Çin’de Eylül ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endeksine ilişkin veriler yayımlandı. Rakamlar beklentilerin altında geldi.
Çin’de ÜFE ve TÜFE Verileri Beklentileri Karşılamadı
HABER GİRİŞ

Çin’in tüketici fiyatları Eylül ayında sabit kalırken, fabrika çıkış fiyatlarındaki yıllık düşüşler üçüncü ayda da yavaşladı. Bu, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde daha fazla politika desteği gerektirebilecek pandemi sonrası düzensiz toparlanmaya işaret ediyor.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun Cuma günü bildirdiğine göre , Eylül ayı tüketici fiyat endeksi yıllık bazda yatay seyrederek yüzde 0,2′lik artış yönündeki medyan tahminin altında kaldı. TÜFE, ağustos ayında yüzde 0,1 oranında artarak üç aydan bu yana ilk kez yıllık bazda artış kaydetti.

Enerji ve gıda fiyatları hariç çekirdek enflasyon Eylül ayında bir önceki yıla göre yüzde 0,8 artış kaydetti. Çin’in üretici fiyat endeksi bir önceki yıla göre yüzde 2,5 düştü ve yüzde 2,4 beklentisinin altında kaldı.

Son enflasyon rakamları, Çin’in deflasyonun eşiğine geldiğine dair korkuları yeniden alevlendirebilir . Eylül ayındaki daralmaya rağmen üretici fiyatları yıllık bazda art arda 12′nci aylık düşüşünü sürdürüyor.

Çok sayıda ekonomik veri büyümenin yavaş kaldığını öne sürse de Pekin, politika desteği konusunda oldukça hedef alınıyor. Çin’in en büyük gayrimenkul geliştiricilerinden ikisinde devam eden borç krizi, tüketici güvenini daha da zedeledi.

GCM Yatırım Banner

Zayıf gıda fiyatları Eylül ayı tüketici fiyatları üzerinde büyük bir engel oluşturdu. Çin Ulusal İstatistik Bürosu bunun geçen yılki yüksek gıda fiyatlarından kaynaklandığını söyledi. Büro, gıda fiyatlarının toplu olarak Eylül ayında bir önceki yıla göre yüzde 3,2 düştüğünü bildirdi.

Çin beslenmesinde önemli bir temel et olan domuz etinin fiyatı geçen ay bir yıl öncesine göre yüzde 22 düştü. Bu, canlı hayvan ve et fiyatlarının toplu olarak yüzde 12,8, taze sebze fiyatının ise yüzde 6,4 oranında düşmesiyle gerçekleşti.

Aylık bazda tüketici fiyatları Eylül ayında yüzde 0,2 artarken, gıda fiyatları yüzde 0,3 arttı. Bu, bir önceki aya kıyasla Ağustos ayına göre 0,2 puanlık bir düşüşe işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.