Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Son 3 Yılın En Kötü İhracatı Gerçekleşti

Çin’de Aralık ayı ithalat ve ihracat rakamları açıklandı. Pandemi ve küresel talepteki düşüş nedeniyle her iki veride de düşüş oldu.
Çin’de Son 3 Yılın En Kötü İhracatı Gerçekleşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin, Aralık ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Sıfır Covid vaka politikası nedeniyle ekonomisi uzun süre kısmen kapalı olan Çin’de, geçen ay hem ithalat hem de ihracatta düşüş oldu. Yayımlanan rapora göre iç talebin azalması nedeniyle ithalat Aralık’ta, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 oranında azaldı.

Bu oran yüzde 9,8 olan piyasa beklentisinden daha iyimser olsa da yine de son iki aydır gerçekleşen negatif tabloyu ortaya koydu. Dünyanın en büyük ekonomisinde ithalat Kasım ayında yüzde 10,6 azalmıştı.

2021’de yüzde 50’leri geçen aylık artış oranı, 2022 yılında en yüksek yüzde 15,5 ile sene başında görülmüş, ardından getirilen Covid kısıtlamaları nedeniyle yavaş yavaş düşüşe geçmişti.

Çin’de İhracat Beklentiye Yakın Azaldı

Aralık ayında Çin’in yaptığı ihracat yıllık bazda yüzde 9,9 oranında azaldı. Piyasanın beklentisi yüzde 10’luk düşüş olmasıydı. Kasım’da ise yüzde 8,7 gerilemişti.

Birçok ülke için en büyük ithalatçı konumunda olan Çin, sadece kendi iç aksaklıkları nedeniyle değil küresel talebin soğuması nedeniyle de kötü bir rapor sundu.

GCM Yatırım Banner

Küresel talepte düşüş olması ihracatının azalmasına sebep oldu. Bunun yanında hala artmaya devam eden vakalar ve emlak sektöründe yaşanan kriz de baskı oluşturuyor. Denizaşırı ülkelerin merkez bankalarının enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırmasının harcamaları kısmasıyla Çin’de ihracatın son aylarda kötüleştiğine dikkat çekildi.

Oxford Economics’in kıdemli ekonomisti Lloyd Chan, “Yavaşlayan küresel büyüme ve mallardan hizmetlere devam eden tüketici kayması göz önüne alındığında, ihracat görünümü zayıf olmaya devam ediyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Şubat 2020’den bu yana en kötü durumda olan ihracat verilerinin, ülke ekonomisi için en büyük tehdit olduğu belirtildi. Söz konusu dönemde ihracat yıllık bazda yüzde 17,2 oranında düşüş göstermişti. Bugün açıklanan rakam yaklaşık üç yılın en kötü ihracat rakamı oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.