Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Hizmet PMI 8 Ayın En Zayıf Seviyesinde

Çin’de hizmet faaliyetleri tüketicilerin tasarrufları, zayıf iç talep ve teşviklerin yetersiz kalmasıyla sınırlı yükseldi.
Çin’de Hizmet PMI 8 Ayın En Zayıf Seviyesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asya’nın en büyük ekonomisi olan Çin’de Salı günü hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri açıklandı. Çin’in hizmet faaliyetleri Ağustos ayında, son sekiz ayın en yavaş temposunda artış gösterdi. Caixin/S&P Küresel hizmet PMI, Ağustos ayında 51,8’e düştü.

Temmuz’da 54,1 değerinde gerçekleşmişti.  Geçen ay için piyasanın beklentisi ise 53,6 puanda olmasıydı.

Bileşik PMI ise 51,7 değerinde açıklandı. Zayıf talep ve hükümetin ekonomiyi canlandırmak için devreye aldığı teşviklerin yetersiz kalması, hizmet faaliyetlerinin de çok az ölçüde genişlemesine sebep oldu.

Endeks 50 eşik değerin üzerinde kalarak, daralma bölgesi tehlikesi göstermese de kayda değer oranda artış olmaması hizmet faaliyetlerindeki zayıflığın sürdüğünü işaret ediyor.

Çin’de geçen hafta açıklanan imalat PMI Ağustos ayında 49,7 ile eşik değerin altında kaldı. Caixin/S&P küresel imalat PMI ise 51,0 ile beklentilerden daha iyi geldi.

GCM Yatırım Banner

Raporda, yaz aylarında demir yolu seferlerinde yolcu sayısında rekor artış olmasının ve gişe kazançlarında ciddi yükseliş olmasının bile verileri artırmaya yetmediği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın