Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin İmalat PMI Ağustos’ta Kritik Seviyenin Yine Altında

Çin’de imalat PMI Ağustos’ta hafif toparlansa da 50 eşik değerin üzerine çıkamadı. Piyasalarda ise satış baskısı hakim.
Çin İmalat PMI Ağustos’ta Kritik Seviyenin Yine Altında
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Lojistik ve Satın Alma Federasyonu ve Ulusal İstatistik Bürosu Hizmet Sektörü Araştırma Merkezi tarafından açıklanan imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Ağustos ayında eşik değerin altında kalmaya devam etti. Resmi imalat PMI, Ağustos ayında 49,7 seviyesinde gerçekleşirken, Mart’tan bu yana 50,0 kritik seviyesinin üzerine çıkamıyor.

Temmuz ayında 49,3 değerinde açıklanan endeks için Ağustos beklentisi 49,4 şeklindeydi. Her ne kadar tahminlerden bir miktar fazla gelse de hala gerçek bir toparlanma gösterebilmiş değil.

İmalat dışı PMI 51,0 ile beklentiye yakın gelirken, Temmuz ayında 51,5 değerinden düşüş oldu.

Özel analist Zhang Liqun, PMI endeksinin Ağustos ayında hafif artmaya devam ettiğini ve alt endekslerin çoğunun arttığını, bunun da ekonomik toparlanma ivmesinin artmaya devam ettiği ve ekonominin toparlanma işaretleri vermeye başladığı işaretleri verdiğini söyledi.

Bileşik PMI ise Ağustos’ta 51,3 puan olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Çin Borsaları Zayıf PMI Verileri Sonrası Düşüşte

Sıfır Covid kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından ekonomisinde istenen toparlanmayı gösteremeyen Çin için tehlike hala geçmiş değil. Birçok analist ve kurum yayımladıkları raporlarda, ekonomik büyüme beklentisini düşürdü.

Emlak sektöründe yaşanan kriz de dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de tablonun olumsuz olmasına en büyük etken.

Çin piyasaları bu sabah açıklanan PMI verileri sonrası aşağı yönde hareket ediyor. Shangai endeksi yüzde 0,5 ekside 3.121 puanda seyrediyor. Seans içinde 3.116 puana kadar geriledi. Endekse dahil hisselerden 1072 tanesi düşerken, sadece 347 tanesinde fiyat artışı oldu.

TR Çin 50 yüzde 0,6, China A50 yüzde 0,4, Shenzen ise yüzde 0,6 oranında değer kaybetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.