Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Dış Ticaret Haziran’da Zayıflamaya Devam Etti

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de ihracat ve ithalat verileri Haziran’da kaygı verici şekilde düştü.
Çin’de Dış Ticaret Haziran’da Zayıflamaya Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin, sıfır Covid politikasından çıktıktan sonra ekonomide istediği toparlanma ivmesini henüz yakalayamadı. Sanayi ve dış ticaret başta olmak üzere her ay yayımlanan veriler de bu durumu somutlaştırıyor.

Bugün Haziran ayı dış ticaret rakamları açıklandı. Çin’de hem ithalat hem ihracat azalırken, piyasa beklentisinin de altına indi.

İthalat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,8 oranında düşüş gösterdi. Beklenti ise yüzde 4 oranında azalmasıydı. İthalatta Mayıs ayında yüzde 4,5, Nisan’da yüzde 7,9, Mart’ta yüzde 1,4 ve Şubat’ta yüzde 10,2 oranında düşüş oldu.

İhracat ise yüzde 9,5 düşüş beklentisine karşında yüzde 12,4’lik azalma kaydetti. İhracat Mayıs’ta yüzde 7,5 gerilemişti.

Dış ticaret fazlası ise ekonomistlerin 74,80 milyar dolar beklentisine karşında 70,62 milyar dolar seviyesinde açıklandı.

Çin Gümrük Bürosu sözcüsü Lu Daliang  gelişmiş ülkelerdeki yüksek enflasyon ve jeopolitik nedenlerle Çin’in ticaretinin yılın ikinci yarısında hala oldukça büyük bir baskıyla karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu