Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Dış Ticaret Haziran’da Zayıflamaya Devam Etti

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de ihracat ve ithalat verileri Haziran’da kaygı verici şekilde düştü.
Çin’de Dış Ticaret Haziran’da Zayıflamaya Devam Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin, sıfır Covid politikasından çıktıktan sonra ekonomide istediği toparlanma ivmesini henüz yakalayamadı. Sanayi ve dış ticaret başta olmak üzere her ay yayımlanan veriler de bu durumu somutlaştırıyor.

Bugün Haziran ayı dış ticaret rakamları açıklandı. Çin’de hem ithalat hem ihracat azalırken, piyasa beklentisinin de altına indi.

İthalat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,8 oranında düşüş gösterdi. Beklenti ise yüzde 4 oranında azalmasıydı. İthalatta Mayıs ayında yüzde 4,5, Nisan’da yüzde 7,9, Mart’ta yüzde 1,4 ve Şubat’ta yüzde 10,2 oranında düşüş oldu.

İhracat ise yüzde 9,5 düşüş beklentisine karşında yüzde 12,4’lik azalma kaydetti. İhracat Mayıs’ta yüzde 7,5 gerilemişti.

Dış ticaret fazlası ise ekonomistlerin 74,80 milyar dolar beklentisine karşında 70,62 milyar dolar seviyesinde açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Çin Gümrük Bürosu sözcüsü Lu Daliang  gelişmiş ülkelerdeki yüksek enflasyon ve jeopolitik nedenlerle Çin’in ticaretinin yılın ikinci yarısında hala oldukça büyük bir baskıyla karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın