Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Covid Önlemlerinin Ekonomiye Olumsuz Etkisi Azalıyor

Nomura tarafından hazırlanan rapora göre Covid-19 politikasının ekonomi üzerindeki etkisi Ekim’den bu yana ilk kez azaldı.
Çin’de Covid Önlemlerinin Ekonomiye Olumsuz Etkisi Azalıyor
HABER GİRİŞ

Çin ekonomisi uzun zamandır Covid-19 salgınını kontrol altına almak için uygulanan önlemlerin etkisi altında kalıuyor. Japonya merkezli finans şirketi Nomura’ya göre, Çin’in Covid kilitlenmelerinin ekonomi üzerindeki etkisi Ekim başından bu yana ilk kez azalıyor.

Nomura analistleri, Çin’in enfeksiyonlarda ani bir artışa hazır görünmemesi nedeniyle, önümüzdeki yolun zorlu olacağı konusunda uyardı. Raporda Çin’in Kovid kontrollerinin ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisinin ülkenin toplam GSYİH’sının bir hafta önceki yüzde 25,1′den yüzde 19,3′üne düştüğü kaydedildi.

Nomura’nın modeline göre geçen haftaki yüzde 25,1 oranı, Şangay’da baharda uygulanan iki aylık sokağa çıkma yasağı sırasında görülenden daha yüksekti. Ekim ayı başlarında, rakam yüzde 4′e kadar düştü.

Son birkaç gün içinde yerel yönetimler, Pekin ve Zhengzhou gibi şehirlerdeki insanların negatif bir test sonucunun kanıtını göstermek zorunda kalmadan toplu taşıma araçlarını kullanmalarına izin verdi ve  bazı virüs testi gerekliliklerini gevşetti.

Nomura analistleri raporda, Çin’in büyük bir Covid enfeksiyonu dalgasına pek hazırlıklı görünmediğini ve salgınla yaşama yaklaşımını benimseme konusundaki ertelemesinin bedelini ödemek zorunda kalabileceğine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Ülke son birkaç hafta içinde günlük rekor seviyelere ulaşan virüs enfeksiyonlarında bir artış bildirdi. Vaka sayısı, zorunlu virüs testindeki düşüşün ortasında son günlerde azaldı.

Nomura analistleri, Sıfır Covid politikasını bitirmenin cesaret verici ve piyasalar için oldukça olumlu olduğunu belirtirken, yeniden açılmaya giden yolun kademeli, sancılı ve inişli çıkışlı olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Covid kontrolleri, Çin’deki şehirlere ve bölgelere göre büyük farklılıklar gösteriyor. Guangzhou şehrinde daha fazla restoran, akşam yemeğini içeride yemeye devam edebilirken, Pekin’deki çoğu restoran yalnızca paket servisi sunuyor.Her iki şehirdeki okullar büyük ölçüde eğitime devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın