Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Bankalara Gayri Resmi Talimat İddiası

Çin Merkez Bankası'nın ülkedeki en büyük bankalara yuan üzerindeki baskının hafiflemesi için kritik bir talimatta bulunduğu söylendi.
Çin’de Bankalara Gayri Resmi Talimat İddiası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisine sahip olan Çin’de kara bulutlar dağılmıyor. Ülkede Covid sonrası beklenen toparlanmanın olmaması, tüketicilerin pandemi döneminde hızlandırdığı tasarruf alışkanlıklarını hala devam ettirmesi, düşük talep ve üretim zayıflığı gibi faktörler ekonomik büyümeye gölge düşürüyor.

Kurumlar birer birer Çin hakkında beklentilerini aşağı yönde revize ediyor. Dün Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayımlayan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Çin için büyüme beklentilerini 2023 için yüzde 5,6’dan yüzde 4,8’e, 2024 için yüzde 4,8’den yüzde 4,6’ya düşürdü.

Çin Merkez Bankası’nın ise ülke para birimini korumak için bazı büyük bankalara gayri resmi bir talimat yolladığı iddia edildi.

Ülkenin en büyük bankalarından piyasadaki döviz pozisyonlarını hemen kapatmamaları ve yuan üzerindeki aşağı yönlü baskıyı hafifletmek için bir süre daha açık pozisyonlarını devam ettirmeleri istendi.

Söz konusu hamlenin şirketler tarafından yapılan yoğun dolar alımlarının bir kısmının bankalar tarafından absorbe edileceği ve bir süre daha bankaların defterlerinde kalacağı anlamına geldiğine dikkat çekiliyor.
Aynı zamanda düşen yuan üzerindeki aşağı yönlü baskının da bir miktar azalması sağlanacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.