Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Yuanı Rezerv Para Birimi Statüsüne Ulaşmanın Çok Ötesinde

Independent Strategy Başkanı David Roche, yuanın rezerv para birimi statüsüne ulaşmak için daha çok yolu olduğunu ifade etti.
Çin Yuanı Rezerv Para Birimi Statüsüne Ulaşmanın Çok Ötesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin yuanının rezerv para birimi statüsüne geçişinin yakın olduğu düşünülüyor. Ancak bunun tersini düşünen uzmanlar da var. Independent Strategy Başkanı David Roche bu isimlerden birisi. Roche’a göre; yuanın, ABD dolarının rezerv para birimi statüsüne meydan okumaya yakın bir yere gelmeden önce kat etmesi gereken uzun bir yol var.

CNBC’ye konuşan Roche, doları tahttan indirmenin çok ama çok zor olduğunu dile getirdi.
Dünya Rezerv Para Birimi Kompozisyonu
Kaynak: IMF

Euro’nun bunu yıllardır yapmaya çalıştığını ve daha birçok para biriminin %18-20 oranında bir paya sahip olabildiklerini ifade etti. Stratejist, bir para biriminin rezerv statüsüne ulaşabilmesi için sistemde çok fazla kaldıraç bulunmaması ve hukukun üstünlüğü gibi bir dizi neredeyse soyut koşulun karşılanması gerektiğini söyledi.

Çin yuanının bunu başarmaktan çok uzak olduğunu da söylerine ekleyen Roche, “Şu anda uluslararası ticaret yerleşimlerinin %2’sini oluşturan ve finansal yatırım akışlarına gelirseniz daha azını oluşturan yuanın, bunu devralabileceği yönünde belirli bir yanılsama var,” dedi.

Ayrıca Çin Halk Bankası’nın dijital para biriminin, doların dünyanın rezerv para birimi olarak pozisyonundan çıkmasına olanak tanıyan sihirli iksir olacağı iddialarına da şüpheyle yaklaştı.
Dijital Yuan Görünümü
Kaynak: Twitter / @LeConcurrential

Dijital yuan, Çin’in nakitsiz bir toplum olma yolundaki çabasının bir parçası olarak görülüyor. Ülkenin merkez bankası tarafından verilir ve kontrol edilir. Roche, böyle bir olgunun gerçekleşeceğini ancak “çok, çok uzun bir zaman” alacağını ifade ediyor. Bu konu üzerine çok acele edilmemesini ve doların bir süre daha olduğu yerde kalacağını söylüyor.

Rezerv para biriminin karşılıksız olma eğiliminde olduğunu da öne süren Roche, “ABD ekonomisi son yirmi yılda giderek küçüldü. Bu uluslararası ticaretin daha küçük bir oranı. Yine de dolar, uluslararası ticaret yerleşiminin artan bir oranı ve daha da büyük bir mali rezerv oranıdır,” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner
USD/CNH paritesindeki son duruma bakacak olursak; bugünkü işlemlere 6,6860 seviyesinden başladıktan sonra dalgalı bir seyir izlemeye başladığı görülüyor.
USD/CNH Paritesi Günlük Performans
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Parite, güne başladıktan sonra bir miktar geriledi ve 6,68 seviyesine kadar indi. Buradan bir miktar yükselişe geçen parite, daha sonra %0,09 oranında artıda 6,6950 seviyesinden alıcı bulmaya başladı.

Çin’in merkez bankası yuanın sınır ötesi kullanımının genişletileceği yönünde yorumlarda bulunmuştu. Söz konusu kısıtlamaların azaltılacağı ve esnekliğin artırılacağı söylenmişti. Bu sayede rezerv para birimi statüsüne geçişinin kolaylaştırılmak istendiğini dile getirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.