Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Yuanı, Güçlü Portföy Girişiyle Aşırı Cazip Kalmaya Devam Edecek

Yılın en yüksek seviyelerinde bulunan Çin yuanı; ekonomide toparlanma, güçlü portföy girişi ve ödemeler dengesinin etkisiyle güçlü duruşunu sürdürecek.
Çin Yuanı, Güçlü Portföy Girişiyle Aşırı Cazip Kalmaya Devam Edecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin yuanı hızla değer kazanırken, ekonomi yönetimi bu durumun ihracata zarar vereceği endişesiyle önüne geçmeye çalışıyor. Çin Merkez Bankası (PBOC) Ekim’in ikinci haftasında aldığı karar kapsamında yuan ile pozisyon almayı pahalı hale getiren kuralları kaldırdığını duyurmuştu.

Fakat birçok kişi merkez bankasının hamlesine rağmen yuanın yükselmeye devam edeceğini düşünüyor. Aynı düşünceye sahip olan UBS Global Servet Yönetimi’nden Dominic Schnider ise Çin yuanını cazip hale getiren nedenleri saydı.

Çin yuanı, ABD doları karşısında 2020’nin başından bu yana %4 oranında yükseldi.
USD/CNH Paritesi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

USD/CNH paritesi TSİ 09:45’te %0,21 ekside 6,6960’tan işlem görüyor. Schnider’e göre yuanın küresel ölçekte güçlenmesinin en büyük nedeni coronavirüs salgınında diğer ülkelere kıyasla çok daha başarılı bir performans göstermesi.

Bilindiği gibi pandeminin çıkış kaynağı Çin’in Wuhan kenti. Fakat salgını en hızlı şekilde kontrol altına almayı başaran yine Çin oldu. Schnider, ülke para biriminin güçlenmesinin altında yatan 3 temel faktörü; ekonomik büyüme, ödemeler dengesi ve sermaye girişi olarak sıraladı.

Pandeminin etkisinin çabucak silen ve son çeyrekte %5’e yakın büyüme gösteren Çin, bu anlamda yabancı yatırımcıların da cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Ekonomisini yeniden canlandıran Asya ülkesinin, ABD ve Avrupa’ya kıyasla daha iyi durumda olduğunu belirten Schnider, yuanın yılın geri kalanında da yükselmeye devam edeceğini öngörüyor.

GCM Yatırım Banner

CNBC’ye verdiği demeçte Çin’in bu iki pazarı da geride bıraktığını söyleyen analist, yabancı yatırımların yanında Çin’deki hisse senedi piyasasının ve riskli varlıkların da yuanı desteklediğini sözlerine ekledi.

Çin yuanı, Türk lirası karşısında da son bir yıl içinde %33’e yakın yükseldi.
Çin Yuanı Yükseliyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şu dakikalarda bir adet Çin yuanı 1,24 liradan işlem görüyor. Gün içinde 1,2490’a kadar çıkan kur, tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Çin para biriminin hızla değer kazanmasının güçlü girişlere de bağlı olduğunu söyleyen Schnider, önümüzdeki 12-18 ay içinde 100-150 milyar dolar tahvil girişi olmasını beklediğini açıklaıd.

ABD’ye kıyasla daha sağlam getiri sunan Çin yuanının aşırı cazip halde olduğunun altını çizdi. 10 önemli ülke piyasasına kıyasla Çin’in ülkeye hızla portföy girişi çektiğini, bunun yuana değer kazandırdığını, dolar karşısındaki durumunun ise 2021 yılında daha netleşeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.