Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin ve Rus Liderler Ukrayna Meselesini Ele Aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Xi Jinping görüşmesinde Ukrayna’daki krizin konuşulduğu Çin tarafından açıklandı. Detaylar haberde;
Çin ve Rus Liderler Ukrayna Meselesini Ele Aldı
HABER GİRİŞ

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Rusya ziyaretinde mevkidaşı Vladimir Putin ile yaptığı görüştü. Görüşmede, Çin-Rus ilişkileri ve ortak çıkarlara ilişkin konuların konuşulduğu kaydedildi. İki liderin görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi.

Ukrayna’nın haksız işgali sebebiyle Batılı ülkeler Rusya’ya ambargolar uyguluyor. Bu süreçteyse Çin-Rus ilişkileri dikkat çekiyor. Dün gerçekleştirilen görüşmenin ardından Xi, Çin’in Ukrayna sorununun çözümünde yapıcı rol oynayacağını söyledi.

Xi’nin Rusya ziyaretine ilişkin Çin tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna sorununda barış ve akılcılığa yönelik sesler artıyor. Çoğu, gerginliklerin azaltılmasını ve barış müzakerelerini desteklerken yangına körükle gidilmesine karşı çıkıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya- Ukrayna Çatışmaları Diyalog ve Müzakerelerle Çözülmeli

Rusya-Ukrayna savaşını tarihi çatışmalar olarak nitelendiren Xi, çatışmaların diyalog ve müzakere ile çözülmesi gerektiğini savundu. Zorlukların çok olduğu durumlarda barışa alan sağlamanın önemine vurguda bulundu.

Çin tarafından yapılan açıklamada Rusya-Ukrayna ilişkisine dikkat çekilerek, “Sorun ne kadar kronikleşmişse, diyalog çabalarından vazgeçmemek o kadar önem taşıyor.” söylendi.

GCM Yatırım Banner

Çin’in Ukrayna krizine ilişkin bir tutum belgesi yayımladığını anımsatan Xi, krizde siyasi çözümünden yana olduklarını ve Soğuk Savaş mantığı ile tek taraflı yaptırımları reddettiklerini bildirdi.

Pekin ve Moskova, Ukrayna’nın Barış Planına Çalışmalı

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Çin-Rus görüşmesiyle ilgili açıklamada bulundu. Blinken yaptığı açıklamada şu şekilde konuştu;

“Dünya, Rusya’nın Çin’in veya başka bir ülkenin desteğiyle savaşı kendi koşullarına göre durduracak bir taktik hamlesine aldanmamalı. Pekin ve Moskova, Ukrayna’nın önerdiği barış planı üzerinde çalışmalı.”

Rusya ve Çin liderleri dün Moskova’da 4,5 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Anadolu Ajansı’nın (AA) haberinde bugün iki liderin saat 15.00’da yeniden görüşeceği belirtildi.

Çin’in 12 Maddelik Çözüm Önerisi

Ukrayna-Rusya savaşının yıl dönümünde Çin tarafından krizin siyasi çözümü için 12 maddelik “tutum belgesi” önerilmişti. Çin’in 24 Şubat’ta paylaştığı öneri metninde ülkelerin egemenliklerine saygı gösterilmesi ve meşru güvenlik kaygılarının dikkate alınması gerektiği gibi noktalar vurgulanmıştı.

Önerilen metinle ilgili Rusya, Çin’in görüşüne önem verdiğini ancak Ukrayna sorununun çözümünde barış sağlanması için gerekli koşulların oluşmadığına işaret etmişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.