Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Unvanını Kaybetmeye Daha Yakın: Pekin’de Nüfus Düşüyor

20 yıl sonra ilk kez nüfusunda çarpıcı bir gerileme yaşayan Pekin, nüfusunun dünya birinciliği unvanını kaybetmeye bir adım daha yaklaştı.
Çin Unvanını Kaybetmeye Daha Yakın: Pekin’de Nüfus Düşüyor
Yorum

Dünya gündeminden düşmeyen Çin bu kez nüfusuyla kendinden söz ettirdi. Kovid-19 virüsüyle ekonomisinde ve ülke nüfusunda sarsıntı yaşayan Çin, nüfus sayısındaki dünya birinciliği unvanını kaybetmeye her geçen gün daha çok yaklaşıyor.

Son verilere göre başkent Pekin’in nüfusu 20 yıl sonra ilk kez gerileme gösterdi.

2022 yılında doğum oranından çok ölüm oranında artış yaşandı. Böylece Pekin’in nüfusu 2003 yılından itibaren ilk kez düşüş gösterdi.

Pekin’de 1000 kişi başına 5.72 ölüme çıktı; doğum oranı 1000 kişi başına 5.67 doğuma düştü.

Doğum oranlarındaki düşüş için ülkedeki hayat pahalılığıyla birlikte çocuk yetiştirme ve eğitim maliyetlerindeki artış ön plan çıktı.

İngiltere merkezli Guardian gazetesinin haberine göre demografi uzmanları, nüfusun negatif bölgeye geçişinde ekonomik ve sosyal faktörlerin etkili olduğunu savunuyor.

Nüfus azaltma politikası kapsamında tek çocuk uygulamasına giden Çin, 2016 yılında uygulamasını kaldırmıştı.

Son 7 yıldır Pekin yönetimi vatandaşlarını birden fazla çocuk sahibi olmaya teşvik etse de toplumda karşılık görmedi.

Teknik imkanlarını vatandaşların hizmetine sunan Çin, mali teşvikler ile kürtajın caydırılması gibi yasal değişikliklere de gitmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu