Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Savunma Bakanı Li ile Putin Moskova’da Görüştü

Putin ve Li görüşmesinde, Çin'in Rusya ile güçlenen ilişkisine dikkat çekilerek iki ülke arasındaki askeri iş birliğine övgüde bulunuldu. Detaylar haberde;
Çin Savunma Bakanı Li ile Putin Moskova’da Görüştü
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin Savunma Bakanı Li Shangfu bugün Moskova’da bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından Putin, Çin-Rusya askeri iş birliğinin iki ülke arasındaki stratejik ve güvene dayalı ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olduğunu savundu.

Savunma alanındaki Çin-Rusya arasındaki başarılı ve kapsamlı iş birliğini öven Putin, güvene dayalı ve ikili ilişkileri güçlendiren bir başka önemli alan olduğunu belirtti.

Rusya ve Çin savunma bakanlıklarının iş birliği kapsamında yararlı bilgi alışverişinde bulunduklarını kaydederek, ortak tatbikatlar düzenlediklerini bildirdi.

Çin ve Rusya Sürekli Olarak Bilgi Alışverişinde Bulunuyor

Toplantıda Putin’in Li ile tokalaştığı ve ardından bir masaya oturduğunu izlenirken, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da yer aldığı görüldü.

Askeri birimlerin aracılığıyla aktif olarak çalıştıklarını vurgulayan Putin, Çin ve Rusya’nın düzenli olarak bilgi alışverişinde bulunduğunu ve askeri-teknik iş birliği alanında çalıştıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Tatbikatlar hakkında da bilgi veren Putin, tatbikatların Avrupa’nın yanı sıra Uzak Doğu’da da yapıldığını ve kara, deniz ve hava kuvvetlerinin katıldığına dikkat çekti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Putin geçen ay Moskova’da bir araya gelerek bir dizi ekonomik ve ticari alanda iş birliği yapma konusunda anlaşmıştı.

Rus haber ajansı TASS’a göre Li açıklamasında, “Son zamanlarda askeri ve askeri-teknik alanlarda Rusya ile Çin arasındaki işbirliği çok iyi gelişiyor” ifadelerini kullandı. Bu durumun bölgesel güvenliği artırmaya yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Çin-Rus İlişkilerinde Yeni Dönem

Çin ve Rusya’nın çok yakın ilişkileri olduğunu bildiren Li, “Soğuk Savaş döneminin askeri-politik birliklerinden daha iyi performans gösteriyorlar. Bağlantısızlık ilkelerine dayanıyorlar ve çok istikrarlılar.” dedi.

Pratik alanlarda aktif olarak iş birliklerini geliştirdiklerini ve Çin-Rus ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğini vurguladı.

Çin’in son 13 yılda Rusya’nın ana ticaret ortağı olduğunu kaydeden Li, ilişkileri geliştirirken ülkelerin sorumluluklarını anladıklarını öne sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.