Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Merkez Bankası’ndan Sisteme Nakit Desteği

Çin Merkez Bankası, ekonomideki toparlanmaya destek sağlamak amacıyla piyasaya nakit sunma kararı aldı.
Çin Merkez Bankası’ndan Sisteme Nakit Desteği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’de bu sabah açıklanan verilere göre sanayi üretimi ve perakende satışlar beklentilerden daha iyi gelirken, emlak sektöründeki bozulmanın daha da derinleştiği görüldü. Emlak yatırımları yılın ilk sekiz ayında yüzde 8,8 oranında azaldı.

Emlak satışları yüzde 7,1, yeni inşaat başlangıçları ise yüzde 24,4 geriledi. Açıklanan ekonomik verilerin ardından Çin Merkez Bankası’ndan ekonomiyi destekleyici bir adım geldi.

Banka, ekonomik toparlanmayı hızlandırma çabaları kapsamında finansal sisteme nette 191 milyar yuan (26,3 milyar dolar) nakit sundu. Bu karar bankaların zorunlu karşılıklarında kesinti kararı almalarının hemen ardından geldi.

Söz konusu adımın 500 milyar yuanlık (68,84 milyar dolar) bir etkisi olacağı tahmin ediliyor.

Çin Merkez Bankası ayrıca 14 günlük para piyasası kredisi yoluyla 34 milyar yuan (4,7 milyar dolar) enjekte etti.

GCM Yatırım Banner

Orta vadeli politika faizi olan bir yıl vadeli borç verme faizini yüzde 2,50’de sabit tuttu.

Oversea-Chinese Banking Corp. Stratejisti Frances Cheung, serbest bırakılan daha kalıcı likiditenin piyasaya güçlü bir destek sağlayacağını söyledi.

Orta vadeli politika faizinin değiştirilmemesinin, politika odağının para fiyatından mali harcamalar ve likidite enjeksiyonu yoluyla daha doğrudan desteğe doğru kaydığını gösterdiğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.