Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Merkez Bankası Enflasyonda Keskin Toparlanma Bekliyor

Çin Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, tüketici fiyatlarında bu yıl toparlanma beklediği belirtildi. Ayrıntılar geliyor…
Çin Merkez Bankası Enflasyonda Keskin Toparlanma Bekliyor
HABER GİRİŞ

Çin Halk Bankası (PPOC), tüketici fiyatlarının bu yıl toparlanmasını beklediğini ve merkez bankasının enflasyon veya deflasyonun Çin için önemli bir sorun haline gelmesini beklemediğini açıkladı. Çin’in tüketici fiyat endeksi Mart ayında 18 ayın en düşük seviyesini gördü ve yıllık bazda yüzde 0,7 arttı. Son rakamlar, Çinli tüketicilerin yumuşak talep endişelerini artırdı.

Mart ayı perakende satışları, bir yıl öncesine göre yüzde 10,6 ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti. PBOC para politikası departmanı direktörü Zou Lan, “Finansal desteğin etkisi daha belirgin hale geldikçe, tüketici talebinin daha fazla toparlanma umudu var. Yılın ikinci yarısında fiyatlar kademeli olarak geçmiş yılların ortalama seviyesine gelebilir” açıklamasında bulundu.

Zou, orta ve uzun vadede Çin ekonomisinin enflasyonist veya deflasyonist bir eğilim için temeli olmadığını da sözlerine ekledi. Buna, Çin ekonomisindeki talep ve arzın eşit olması ve para politikasının makul olmasını neden gösterdi.

Çin Merkez Bankası, Federal Rezerv’in (FED) enflasyonla mücadele etmek için agresif oran artışlarına kıyasla para politikasını nispeten gevşek tuttu.

İleriye dönük olarak Zou, Çin’in para politikasının istikrarlı büyümeyi desteklemek için hedefli ve etkili olacağını savundu. Zou, gayrimenkul sektöründeki cesaret verici faaliyet işaretlerine de dikkat çekti ve sektördeki spekülasyonlara karşı uyarıda bulundu.

Şimdi Kayıt Olun

Silicon Valley Bank’ın iflasını, faiz risklerine yönelik riskleri artıran bir gelişme olarak tanımlayan Zhou, Çin’in para politikasının istikrarlı kalmaya devam edeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın