Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Enflasyon 18 Ayın En Düşük Seviyesine İndi

Bu sabah açıklanan verilere göre Çin’de ÜFE beklentileri karşılarken, TÜFE tahminlerden daha fazla geriledi.
Çin’de Enflasyon 18 Ayın En Düşük Seviyesine İndi
Yorum

Enflasyon birçok ülkede hala çok yüksek seviyelerde olmasına karşın Çin’de düşüş eğilimini sürdürüyor. Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından yapılan açıklamaya göre tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), martta yıllık bazda yüzde 0,7 oranında artış göstererek, yüzde 1 beklentisinin altında kaldı.

Böylelikle Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyeyi kaydetti. Enflasyon bir önceki aya göre ise yüzde 0,3 oranında azaldı. Piyasanın beklentisi yüzde 0,2 oranında artış olması yönündeydi.

Analistler, tüketici enflasyonunun bu yıl Pekin’in resmi hedeflerinin altında kalabileceğini düşünüyor.

Üretici Enflasyonu Beklentiyi Karşıladı

Üretici fiyat endeksi (ÜFE), mart ayında yıllık bazda yüzde 2,5 oranında düşüş göstererek ekonomistlerin beklentilerine paralel geldi. Ocak ayında yüzde 0,8, şubatta ise yüzde 1,4 oranında düşüş olmuştu. ÜFE altı aydır düşüş gösteriyor. Bugün açıklanan oran ise 2020’nin haziran ayından bu yana gerçekleşen en büyük düşüş oldu.

Guotai Junan International ekonomisti Zhou Hao, enflasyon verilerinin Çin ekonomisinin bir dezenflasyon süreci yürüttüğünü gösterdiğini, bunun da para politikasının talebi artırmak için gevşemesi adına daha fazla alana işaret ettiğini söyledi.

Capital Economics Çin ekonomisti Zichun Huang, iş piyasası yeniden daraldıkça tüketici fiyatları enflasyonunun önümüzdeki aylarda toparlanacağını ve 2024’ün başlarında yüzde 2,3 ile zirve yapmasını beklediğini dile getirdi.

Ancak bu oranın hükümetin yüzde 3 hedefinin altında olduğuna dikkat çekti. Çin’de enflasyon 2022 yılında ortalama yüzde 2 artış gösterirken, 2023 için hedeflenen oran yüzde 3 oldu.

Çin yuanı, verilerin ardından dolar karşısında hafif geriledi. USD/CNY paritesi 6,88’den işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu