Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Menşeli O Ürün için Damping Önlemi Kararı Geldi

Yerli üreticinin korunması adına Ticaret Bakanlığınca alınan damping önlemleri art arda ikinci haftada da getirilmeye devam ediyor. Son önlem Resmi Gazete’de duyuruldu.
Çin Menşeli O Ürün için Damping Önlemi Kararı Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İthalatta yerli üreticiyi koruyacak önlemler kapsamında geçen hafta bugün Resmi Gazete’de, 126 adet dampinge ve sübvansiyona karşı alınan önlemlere bugün yenisi eklendi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında spesifik olarak Çin menşeli ürünlerin ithalatı için uygulanan dampinge karşı önlemin devamı geldi.

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı “İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile Çin üretimli, yalnızca gazlı fırın ve ocaklarda ateşleme sistemi olarak kullanılanlar ateşleyicilerin ithalatına yönelik uygulanan damping için uygulamada olan önlemin devam ettiği bildirildi.

İthalat Genel Müdürlüğünce yürütülen ve tamamlandığı bildirilen nihai gözden geçirme soruşturması sonuçlarına göre Çin menşeli ürünlerde uygulanan önlemin yürürlükten kaldırılması halinde damping ile zararın devam etmesinin ya da yeniden meydana gelmesinin yaşanabileceği ortaya konuldu.

Soruşturma sonucu kapsamında söz konusu ürünün ithalatı için uygulamada olan CIF bedelinin yüzde 24,55 oranında uygulanmasının süreceği kararı verildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.