Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İthalatta Yerli Üreticiyi Koruyacak Önlemler Alındı

Resmi Gazete’nin bugün sayısında Ticaret Bakanlığı’nın ithalat ve ihracata ilişkin aldığı kararlar paylaşıldı. İthalatta yerli üreticinin korunacağı duyuruldu.
İthalatta Yerli Üreticiyi Koruyacak Önlemler Alındı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ ile yerli üreticiyi haksız rekabetten korumak için alınan önlemlerin devamı geldi.

Tebliğin içeriğine ilişkin bilgi veren Ticaret Bakanlığı, paylaştığı yazılı açıklamada yerli üreticilerin dampingli ithalattan kaynaklanan zararlardan korunacağı kaydedildi.

Mevcutta 126 adet dampinge ve sübvansiyona karşı önlem alındığı, nihai gözden geçirme ve damping soruşturmasının devam ettiği bildirildi.

Bugünden itibaren yürürlüğe giren tebliğ ile Çin ve Tayvan menşeli paslanmaz çelikten boru ithalatına karşı önlem yürütüldüğü ve dampingin ortadan kaldırılması için gözden geçirmelerin yapıldığı belirtildi.

Yerli üreticiden gelen başvuruların değerlendirildiği ve nihai gözden geçirme soruşturmasına başlandığı hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca soruşturmaya taraf olarak katılmak isteyenler için de bilgilendirmede bulunuldu.

Buna göre talepte bulunanlar Ticaret Bakanlığı’na başvuracak ve soruşturma bitene kadar mevcut dampinge karşı önlem yürürlükte olacak.

“Firmalarımızın haksız rekabete karşı korunması noktasında ithalat politika araçlarının kullanımı etkin bir şekilde sürdürülecektir” denilen açıklamada, yerli üretici için ithalatta damping ve sübvansiyona karşı önlemlerin alınmaya devam edeceği mesajı verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.