Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Küresel Ekonomideki Payı Yüzde 20’ye İlerliyor!

Çin’in küresel ekonomideki payı 9 yıl içinde yüzde 7’ye yakın artış gösterdi. Pekin'in küresel ekonomiye katkısı vurgulanırken kişi başına düşen GSYİH dikkat çekti. İşte detaylar;
Çin’in Küresel Ekonomideki Payı Yüzde 20’ye İlerliyor!
HABER GİRİŞ

Bugün yapılan açıklamaya göre Çin’in küresel ekonomideki payı 2012’den 2021’e kadar yüzde 11,4’ten yüzde 18’in üzerine çıktı. Bu yaklaşık 7 puanlık artışı işaretlerken açıklama Mali ve Ekonomik İşler Merkez Komitesi üst düzey bir yetkilisi Han Wenxiu’dan geldi.

Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2021’de 114 trilyon yuan (yaklaşık 16,94 trilyon dolar) aşarken yetkili kişi başına GSYİH’nin yüksek gelirli ekonomiler için eşiğe yakın olan 12,500 dolara ulaştığını söyledi.

Han, Çin’in ekonomik büyümesinin dünya ekonomisine katkısının son yıllarda yüzde 30 civarında olduğunu da ekledi.

Pekin’in küresel ekonomi için en büyük büyüme motoru haline geldiğinin altını çizen yetkili, son on yılda ülkenin mal ihracatının uluslararası pazardaki payının yüzde 11’den yüzde 15’e, imzalanan serbest ticaret anlaşmalarının sayısınınsa 10’dan 19’a yükseldiğini belirtti.

Ancak son yıllardaki büyümenin sürdürülemeyeceğine dair endişeler gündemde. Salgının başlangıcından bu yana en yüksek vakaları açıklayan Çin, giderek sıkılaştırılan kapanmalardan darbe alıyor.

Önde gelen bir Çin boğası olarak tanınan ekonomist de kısa süre önce yaptığı açıklamada Çin’in bu yıl yüzde 5,5’lik ekonomik büyüme hedefini hiçbir şekilde tutturamayacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomist Stephen Roach, Asya devinin şu anda “muazzam bir risk” ve “korkunç baskılar” ile karşı karşıya olduğunu belirterek Pekin’in belirlediği yüzde 5,5’lik resmi hedefi hakkında Roach ekonominin yüzde 4 büyürse şanslı olacağını aktardı.

Ayrıca Pekin’in şimdi dünyayı küresel mali krizden sonra yaptığı gibi kurtaramadığını belirterek Çin ekonomisinde beklenen yavaşlamanın dünya çapında etkileri olacağı konusunda uyardı. 2009’dan 2012’ye kadar Çin’in yüzde 8 büyüdüğünü ve bu tamponun, dünyanın tekrar resesyona girmesini engellediğini hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.