Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Kredi Büyümesine Göre Kaldıraçsızlaşma Aralık’ta Başladı

Çin’in Aralık ayındaki kredi büyümesi, kaldıraçsızlaşma reformunun başladığını gösterdi. Para politikasının oldukça istikrarlı olacağı Ocak ayında yüksek kredi büyümesi tahmin edildi.
Çin Kredi Büyümesine Göre Kaldıraçsızlaşma Aralık’ta Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Merkez Bankası, Aralık ayına ilişkin yeni yuan kredileri verilerini açıkladı. Buna göre Çin bankaları 2020’nin son ayında yeni yuan kredilerinde 1,26 trilyon CNY verdi. Rakam, önceki ayın 1,43 trilyon Çin yuanı ve 1,22 trilyon Çin yuanı yönündeki piyasa beklentileriyle karşılaştırıldı.

2020’de yeni banka kredileri, 2019’daki 16,81 trilyon Çin yuanı seviyesinden yüzde 16,8 artışla 19,63 trilyon Çin yuanı seviyesine çıktı. Veriler üzerine görüş bildiren ING ekonomisti Iris Pang, kredi büyümesi ve toplam finansmanın beklenenden daha az büyüdüğünü bunun da kaldıraç kaldırma reformunun Aralık ayında başladığının bir işareti olduğunu savundu.

Toplam finansmandaki artış yalnızca 1,72 trilyon Çin yuanı olduğunu ki bunun Kasım ayındaki artışın yalnızca yüzde 80’ini oluşturduğunu söyledi.
Çin Kredi Büyümesi Aralık
Kaynak: Trading Economics

Bunun da kaldıraçsızlaşma reformun Aralık ayında başladığını gösterdiğini ekledi. Aynı ayda, yuan kredileri 1,26 trilyon artarken, kurumsal tahvil net ihracı da 44,2 milyar Çin yuanı ile azaldı. Nota göre gölge bankacılık faaliyetleri Aralık ayında küçülmeye devam etti.

Kaldıraçsızlaşma reformunun emlak sektöründe başladığını ve daha fazlasının olacağını belirten Pang, Covid büyük ölçüde kontrol altında olduğundan, Pekin çevresinde daha fazla Covid vakası olsa da (ancak ABD ve Avrupa ile karşılaştırıldığında gerçekten küçük bir sayı) merkezi hükümetin 2019’da belirlenen politika yetkisini sürdürmek için harekete geçtiğini aktardı. Kaldıraçsızlaşma reformu da bunun bir parçasıydı.

Çin Merkez Bankası, emlak sektörüne banka kredilerini sıkılaştırırken bunun kaldıraç kaldırma reformunun ilk resmi işareti olduğunu belirtti.
Çin Bankaları Kasım Kredi
Kaynak: Trading Economics

İnşaat sektöründe ve kamu iktisadi teşebbüsleri de dahil olmak üzere diğer aşırı kaldıraçlı şirketlerde 2021’de daha fazla borç verme veya tahvil ihraç kısıtlaması olacağını tahmin etti. Her şeye rağmen Ocak’ta yine yüksek kredi büyümesi beklediklerini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Çin’de yılın ilk üç ayında kredi rezervasyonu yapmanın endüstri uygulaması olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: “Bu nedenle, para politikasının oldukça istikrarlı olacağı Ocak ayında yüksek kredi büyümesi bekliyoruz. Politika faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Ancak likidite, merkez bankası tarafından mikro olarak yönetilecek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.