Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Kışkırtıyor: Bitcoin Sıfıra Gidecek!

Kripto para birimleri ile ilişkisi oldukça dalgalı seyreden Çin'den bu kez "Bitcoin sıfıra gidebilir" uyarısı geldi.
Çin Kışkırtıyor: Bitcoin Sıfıra Gidecek!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasalarında son dönemde yaşanan çöküşün ortasında Çin’den iç karartıcı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

2020 Aralık ayından bu yana en düşük seviyeye gerileyen ve geçtiğimiz günlerde 17.000 doları gören Bitcoin‘in geleceğine yönelik farklı düşünceler ve bakış açıları şu sıralar gündemin ilk sıralarını kaplıyor.

Çin Artık Şaşırtmıyor!

Kötümser uyarıların ise son dönemde kripto para piyasalarına ve madenciliğine uyguladığı çeşitli yasaklar ve yaptırımlarla bilinen Çin’den gelmesi artık alışılageldik bir durum oldu.

İktidardaki Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından yönetilen bir medya kuruluşu olan Economic Daily, yayımladığı 22 Haziran tarihli bir makalede Bitcoin fiyatlarının “sıfıra gitme” riski konusunda yatırımcıları uyardı.

South China Morning Post’un bildirisine göre makalede şu ifadelere yer verildi:

GCM Yatırım Banner

Bitcoin bir dizi dijital koddan başka bir şey değildir ve insanlara getirisi esas olarak düşükten alıp yüksekten satmaktan gelir. Gelecekte, piyasaya yatırım yapanların güveni bir kez çöktüğünde ya da egemen ülkeler Bitcoin’i yasa dışı ilan ettiğinde, tamamen değersiz olan orijinal değerine geri dönecektir.

Ayı Piyasasında Bu Açıklamalar Tepkiyle Karşılanıyor

Başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerinin ve piyasanın geleceğine inanan pek çok yatırımcı bu tür açıklamaları tepkiyle karşılıyor.

Özellikle Bitcoin ve altcoin’lerin kâr getiren günlerinin ayı piyasasının ortaya çıkmasıyla sona erdiği şu dönemde pek çok yatırımcının psikolojisinin iyi olmadığı bir gerçek. Hatta geçtiğimiz günlerde Tayland’da bir vatandaş, Bitcoin yatırımlarının getirdiği büyük kayıp nedeniyle kuyumcu soymuş ve kısa sürede yakalanmıştı.

Bu açıklamanın ardından gözler Çin’in yeni fud’unun ne olacağına çevrildi!

* FUD: İngilizce korku, belirsizlik, şüphe anlamına gelen Fear, Uncertainty ve Doubt kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.