Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, İç Moğolistan Özerk Bölgesinde Kripto Para Madenciliğini Yasaklıyor

Çin, özerk bölge İç Moğolistan’da enerji verimliğini sağlamak için kripto para madenciliği yasaklıyor.
Çin, İç Moğolistan Özerk Bölgesinde Kripto Para Madenciliğini Yasaklıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin hükümeti, İç Moğolistan bölgesinde kripto para madenciliğini yasakladı ve bu tür tüm projeleri Nisan ayına kadar kapatacağını açıkladı. Dünyanın 2 numaralı ekonomisinin enerji verimliliğini artırmak ve israfı önlemek adına daha fazla adım atacağı konuşuluyor. İç Moğolistan Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun internet sitesinde yayınlanan bir taslak plana göre, dijital madeni para projelerine de yasaklama getirildi.

Hedeflenenin enerji tüketimindeki artışı kısıtlamak olduğu belirtiliyor. Son dönemde bölgede enerji israfı ve dolandırıcılık endişelerinin artmasının alınan bu kararda önemli rol oynadığı tahmin ediliyor.

Enerji Tüketiminin Düşürülmesi Amaçlanıyor

Enerji Tüketiminin Düşürülmesi Amaçlanıyor

İç Moğolistan, enerji tüketimi ve enerji yoğunluğu incelemesi kapsamında, 2019’daki hedefleri karşılayamayan ve düşük başarısı nedeniyle Eylül ayında merkezi hükümetten eleştiri alan 30 anakara bölge arasında yer alıyor.

Devlet planlama teşkilatı tarafından alınan son karara göre Çin’in önemli bir enerji tüketicisi olan 2 No’lu kömür madenciliği bölgesi, enerji tüketimindeki büyümeyi 2021’de yaklaşık 5 milyon ton standart kömür eşdeğeri ile sınırlamayı hedefliyor. Ayrıca enerji yoğunluğu ve ekonomik büyüme birimi başına tüketilen enerji miktarını 2020 seviyelerine göre yüzde 3 azaltılması planlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Büyük miktarda hesaplama gücü gerektiren ve dolayısıyla büyük miktarda enerji kullanan tüm kripto para birimi madenciliği projeleri, Nisan sonunda sonlandırılmış olacak. İç Moğolistan, düşük elektrik fiyatları nedeniyle Siçuan ve Sincan ile birlikte çekici bir madencilik noktası olarak biliniyor.

Çin’deki yerel yönetimler, Başkan Xi Jinping’in 2060’tan önce karbon nötrlüğünü sağlama sözü vermesinin ardından enerji tüketimini kontrol etmek ve enerji verimliliğini artırmak için çalışıyorlar. 2016-2019’da İç Moğolistan’da enerji tüketimi yüzde 9,5 artarken, toplam enerji tüketimi 65,62 milyon ton arttı. Resmi verilere göre Çin, 2016-2020 için belirlenen enerji tüketimini azaltma hedefinin gerisinde görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın