Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Hükümeti, Yuanın Zayıflamasına İzin Vermeye Başlamış Olabilir

Çin hükümetinin, para birimi olan yuanın belli belirsiz bir şekilde zayıflamasına izin vermeye başladığı yorumları geldi.
Çin Hükümeti, Yuanın Zayıflamasına İzin Vermeye Başlamış Olabilir
HABER GİRİŞ

Hollandalı banka ING, yayımladığı bir raporunda Çin hükümetinin para birimini manipüle ettiği anlamına gelecek bilgiler paylaştı. Banka yayımladığı raporda yetkililerin, ABD Başkanı Donald Trump’ı yok sayarak para birimi olan yuanın hafif bir şekilde zayıflamasına izin vermeye başladığını yazdı.

Farklı ABD yönetimleri, Çin’in bu anlamda hareket ettiğini söylemesine karşın resmen “para manipülatörü” olarak etiketlemekten kaçındı.

Çin Parasını Zayıflatıyor OlabilirABD’de bazı yönetimler, uzun zamandır Çin’in yuanın yapay olarak zayıf kalmasına neden olarak haksız ihracat fiyatı avantajı elde ettiğini iddia ederek Pekin’i suçluyor. Yine de resmen bir suçlama da bulunulmazken, ING’nin raporunda yazanlar ortamı biraz kızıştırabilecek nitelikte.

Her ne kadar Çinli yetkililer yıllar içinde kontrolleri gevşetmiş olsalar da yuan hala sıkı bir şekilde yönetiliyor ve günlük sabit bir noktanın her iki tarafın da yüzde 2’lik dar bir bantta işlem görüyor.

ING; son 2 ay içinde yuanın, Çin Halk Bankası’nın para politikası istikrarını vurgulaması ile dar bir şekilde hareket ettiğini söyledi.

Çin Para Politikası Dar Bantta İlerliyorBanka, Renminbi olarak da bilinen Çin para biriminin, Mart ayında yüzde 0,2 ve Nisan ayında yüzde 0,3 oranında zayıflamış durumda olduğuna dikkat çekti. ING’nin Pazartesi günü yayımladığı raporunda, yuanın yılın ilk iki ayında yüzde 2,45 oranında güçlenmesi ile son 2 aydaki zayıflık durumu karşılaştırıldı.

Yuan, Asya piyasalarında öğleden sonraki işlemlerde dolar karşısında yaklaşık 6,7405 seviyesinden işlem gördü ve üretim verilerinin ekonomik toparlanmaya olan güvenini azaltmasıyla zayıfladı. ING Greater China ekonomisti Iris Pang, “Maddenin küçük olmasına rağmen yöndeki değişimin, Çin’in yuan politikasının diğer ülkelerin etkisinden bağımsız olduğunu göstermesinin bir yolu olduğuna inanıyoruz,” dedi.

GCM Yatırım Banner
Pang, “Bunun Trump yönetimine, ABD-Çin ticaret anlaşması olursa yuanın değer kaybetmeyeceğini söyleyen bir engel olduğunu düşünüyoruz,” dedi.

Anlaşma Yuan Değer Kaybını EngelleyebilirABD, Çin’den yuanın ülkelerin yıl boyu süren ticaret savaşını sona erdirmek üzere bir anlaşmaya varma amaçlı müzakerelerin bir parçası olarak ele alınmasını istediğini bildirdi. Taraflar bu hafta Pekin’de bir anlaşmaya varma konusunda ilerleme kaydettikleri son girişimlerle bir araya geldiler.

Ticaret anlaşmasına yönelik iyimserlik artarken, bazı uzmanlar bir anlaşmanın birkaç hafta içinde açıklanabileceğine inanıyorlar. Bir kısmı ise diğer aylarda bir anlaşmanın olabileceğini tahmin ediyor. ING’den Pang, bir anlaşmanın zamanlamasına bakılmaksızın, bir anlaşmanın imzalanmasının ardından siyasi ortam nedeniyle yuanın son dönemdeki sıkı aralığının değişmeyeceğini söyledi.

ING, USD/CNH paritesinin dördüncü çeyrekte 6,75 yuandan işlem görebileceğini ve yüzde 2,62 oranında değer kazancağını tahmin ediyor.

Dolar 4. Çeyrekte 6,75 YuanPang, “Keskin bir yuan değerlenmesini reddediyoruz. Çünkü bunun ABD’ye yaklaştığı şekilde yorumlanacağına inanıyoruz,” dedi. Ayrıca bunun Pekin için siyasi olarak kabul edilemez olacağını da sözlerine ekledi.

Ekonomist, “Ve büyük bir yuan amortismanının ancak Çin’in ABD ile mücadele etmek istediği takdirde ülkeden sermaye çıkışı ile ilgili artan piyasa endişesi pahasın olması durumunda mümkün olacağını düşünüyoruz,” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.