Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Hisse Senedi Alım Satımında Vergiyi Yarıya İndirecek

Çin, zayıflayan piyasayı canlandırmak amacıyla hisse senedi alım satımlarındaki damga vergisini yarıya indireceğini duyurdu. İşte detaylar;
Çin Hisse Senedi Alım Satımında Vergiyi Yarıya İndirecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 kısıtlamalarının ardından Çin ekonomisinde toparlanma süreci sancılı ilerliyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip Çin’den gelen temel verilerse birçok ülke ekonomisini negatif etkiliyor. Çin Maliye Bakanlığı ise piyasayı canlandırmak amacıyla bugün bir duyuruda bulundu.

Kısıtlamaların ardından ülke ekonomisinde yavaş ilerleyen toparlanma sürecini hızlandırmak için Pazartesi gününden itibaren hisse senedi alım satımındaki damga vergisini yarıya indirileceği açıklandı.

Çin Maliye Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, sermaye piyasasını canlandırmak ve yatırımcıların güvenini artırmak hedefiyle hisse senedi alım satımlarına uygulanan yüzde 0,1’lik verginin düşürüldüğü bildirildi.

Piyasaya Kısa Vadeli Bir Destek Sağlayacak

Londra merkezli haber ajansı Reuters Cuma günü, Çin’de önemli bir hisse senedi endeksinin dokuz ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından yetkililerin vergiyi yarıya kadar azaltmayı planladıklarını bildirmişti.

Shanghai Jianwen Investment Management Co.’nun fon yöneticisi Xie Chen ise duyuru öncesi açıklamada bulundu. Chen, konuya ilişkin şu şekilde konuştu;

“Böyle bir politika muhtemelen piyasaya kısa vadeli bir destek sağlayacak ancak uzun vadede pek bir etkisi olmayacak. …Geri tepme sadece iki ile üç gün sürebilir, hatta daha kısa sürebilir.”

Çin Devlet Konseyi 1 Ağustos’ta ülkedeki yabancı yatırım ortamını optimize etmek ve daha fazla yabancı yatırım çekmek için 24 yönergeyi içeren bir belge yayımlamıştı.

Söz konusu belgede, yabancı yatırımcıların kârlarını Çin’e yeniden yöneltmeleri için stopaj gelir vergisinden geçici olarak muaf tutulacağı bildirilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu