Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin FBI’ın Koronavirüs İddialarına Yanıt Verdi

Koronavirüsün kökenine dair tartışmalar sürüyor. FBI’ın, virüsün Çin laboratuvarından sızdığını ileri sürmesi üzerine Pekin’den yanıt geldi.
Çin FBI’ın Koronavirüs İddialarına Yanıt Verdi
Yorum

Amerika’nın Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray’in tekrar açtığı Kovid dosyasında Pekin yönetimini hedef göstererek, virüsün Vuhan’daki laboratuvar kazasıyla dış dünyaya yayıldığı iddialarına Çin’den yanıt geldi.

Salgının yaşandığı ilk günden beri Çin’i suçlayan FBI’ın son çıkışına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çin’in siyasi manipülasyonuna karşı olduğunu belirtti.

Pekin’deki basın toplantısında konuşan Bakanlık Sözcüsü, Kovid-19 salgınının ilk baş gösterdiği Çin’in Vuhan kentine Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) uzman heyetini gönderdiğini ve incelemelerde söz konusu iddiaların karşılık bulmadığını hatırlattı.

DSÖ raporuna göre virüsün laboratuvar kaynaklı olduğuna yönelik bulguların eksikliğine ve olasılıkların zayıflığına dikkat çekti.

Virüsün kökenini tespit etmek için siyasal yapılanmaların yerine bilim insanlarının devreye girmesi gerektiğini savunan Mao şöyle ifadede bulundu.

“Bilimsel bir konunun araştırılması görevinin istihbarat örgütlerine verilmesi, meselenin siyasallaştırıldığını açıkça gösteriyor. ABD’nin istihbarat kuruluşlarının geçmişte uydurduğu hikayeler göz önüne alındığında, vardıkları sonuçların inanılırlığı yok denecek kadar az.”


Sözcü Mao, Çin ile her alanda rekabet ve sürtüşme halinde olan Amerika’ya seslenerek, yapmış olduğu hedef göstermelerin yanlış olduğunu, artık karşılığı olmayan iddialardan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Mao, “ABD, laboratuvar sızıntısı gibi teorileri tekrarlayarak Çin’i karalamayı başaramayacak ancak kendi itibarına zarar verecektir” diye konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu