Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Faiz Konusunda İstikrarlı Duruşunu Sürdürdü

Çin Merkez Bankası bugünkü toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak faiz oranlarında değişiklik yapmadı. Detaylar geliyor…
Çin Faiz Konusunda İstikrarlı Duruşunu Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Çin Merkez Bankası, bir dizi ekonomik verinin ekonominin istikrara kavuştuğunu göstermesi ve zayıf yuanın parasal gevşemenin devamını sınırladığını göstermesi nedeniyle piyasa beklentilerine paralel olarak gösterge borç verme faiz oranlarını sabit bıraktı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde bir yıllık kredi faiz oranı (LPR) yüzde 3,45’te tutulurken, beş yıllık LPR değişmeyerek yüzde 4,20 seviyesinde kaldı.

Üçüncü çeyrekte beklenenden iyi gelen gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ve perakende satış verileri, Çin’in ekonomik toparlanmasının iyileşmeye başladığını ve daha az parasal desteğe ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

TD Securities’in gelişmekte olan piyasa analistleri bir araştırma notunda, “Ekonomik aktivite istikrara kavuştu ve otoriteler ileride daha fazla parasal genişlemeye başvurmadan önce bir süre beklemeyi göze alabilirler.” değerlendirmesine yer verdi.

Yuana ilişkin düşüş eğilimi de daha fazla faiz indirimine karşı bir faktör olarak görüldü. Yuan, bu yıl dolara karşı yüzde 5’ten fazla değer kaybetti ve artan likidite, para birimi üzerinde ilave baskı oluşturabilir.

GCM Yatırım Banner

Sabit LPR kararı, merkez bankasının Pazartesi günü vadesi dolan orta vadeli politika kredilerini yenilerken faiz oranlarını değiştirmeme kararının ardından geldi.

PBOC, yoğun tahvil arzı ve hükümet tarafından toplanan vergi ödemeleri nedeniyle fonlama koşullarının sıkı olduğu bir dönemde bankaların kredi vermelerine olanak sağlamak için hafta başında, 2020 sonlarından bu yana en büyük nakit desteğini sağladı.

Önümüzdeki birkaç ay için piyasa katılımcıları faiz indirimi olasılığını göz ardı etmiyor. Barclays’teki ekonomistler, deflasyon risklerinin sürmesi ve yurt içi talep koşullarının zayıf kalması nedeniyle dördüncü çeyrekte ve gelecek yılın ilk çeyreğinde politika faizlerinde 10 baz puanlık yeni indirimler bekliyor.

Çin, Ağustos ayında bir yıllık gösterge borç verme faiz oranını düşürmüş, ancak beş yıllık faiz oranını değiştirmeyerek piyasaları şaşırtmıştı. Bu yıl şu ana kadar 1 yıllık ve 5 yıllık LPR’ler sırasıyla 20 baz puan ve 10 baz puan düşürüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın