Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomisinin Açılması Asya Borsalarını 4 Ayın Zirvesine Taşıdı

Asya piyasaları Çin’in açılma kararı ve dün açıklanan FED tutanaklarının ardından güne yükselişle başladı. Ayrıntılar haberde...
Çin Ekonomisinin Açılması Asya Borsalarını 4 Ayın Zirvesine Taşıdı
Yorum

Asya borsaları, Çin’in salgından kurtulma umutlarıyla yükselirken, analistlerin son Federal Rezerv politika toplantısının tutanaklarında bu yıl faiz indirimlerine çok fazla bahis yapılmaması konusunda bir uyarı görmelerinin ardından dolar destek buldu .

MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi, kazanımları azaltmadan önce yüzde 1 yükselerek bir aşamada dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Japon Nikkei üç ayın en düşük seviyesinden toparlandı. ABD ve Avrupa vadelileri yatay seyrediyor.

Çin, seyahat ve aktivite üzerindeki aşırı katı kısıtlamaları kaldırdı. Yatırımcılar enfeksiyon riskleri geçtikten sonra hayatın ve harcamaların normale dönebileceğini umuyor ve en acil zorlukların ötesine bakıyor.

‘Çin’in Açılması Dünya için Önemli’

Singapur merkezli DBS Bank’ta yatırım stratejisti olan Joanne Goh, Çin’in yeniden açılmasının dünya çapında büyük bir etkisi olduğuna dikkat çekerek, bunun yalnızca turizmi ve tüketimi teşvik etmekle kalmadığını, aynı zamanda 2022’de görülen tedarik zinciri sıkıntılarından bazılarını hafifletebileceğini söyledi.

Çin merkez bankası ayrıca önemli yatırım projelerini teşvik etmek ve emlak piyasasını desteklemek için finansman desteğini hızlandıracağını söyledi.

E-ticaret ve tüketici hisseleri, altı ayın en yüksek seviyesine ulaşan ve en son yüzde 1 yükselen Hong Kong borsasında en çok kazananlar arasında yer aldı. Yeniden açılma umutları, Çin yuanını dört ayın en yüksek seviyelerine çıkardı ve bölgesel hisse senetleri ile para birimlerini destekledi.

Asya piyasasındaki iyimserlik, FED tarafından dün akşam yayınlanan Aralık ayı toplantı tutanaklarının ardından kendisini gösterdi. Tutanaklarda 2023’te faiz indirimine sıcak bakılmadığı mesajı verildi.

Komite üyeleri, finansal koşullarda yersiz gevşemenin, fiyat istikrarını yeniden sağlama çabalarını zorlaştıracağını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu