Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs’a Göre İngiltere’de Durgunluk Rusya Kadar Derin Olabilir

Yatırım bankasının analistleri, İngiltere’nin 2023 boyunca G-10 ekonomilerinden daha fazla daralmasını bekliyor. Ayrıntılar haberde...
Goldman Sachs’a Göre İngiltere’de Durgunluk Rusya Kadar Derin Olabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomistler, hanehalkı yaşam standartlarındaki keskin düşüşün faaliyeti baskı altına alması nedeniyle, İngiltere’deki 2023 ekonomik daralmasının neredeyse Rusya’nınki kadar derin olacağını tahmin ediyor .

Goldman Sachs tarafından paylaşılan 2023 makro görünümünde, İngiltere’nin reel GSYİH’sında bu yıl boyunca yüzde 1,2′lik bir daralma tahmini yer aldı. Bu diğer tüm G-10 ekonomilerinin çok altında bir büyümeyi temsil ediyor. Bankanın tahminine göre bunu 2024′te yüzde 0,9′luk bir genişleme izleyecek.

Rakam, İngiltere’yi, bankanın 2023′te yüzde 1,3′lük bir daralma göreceğini öngördüğü Rusya’nın yalnızca kısmi olarak önüne koyuyor. Goldman rakamlarına göre bunu 2024′te yüzde 1,8′lik bir büyüme takip edecek.

Wall Street devi, ABD’nin 2023′te yüzde 1 ve 2024′te yüzde 1,6 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor. Büyük ekonomiler arasında Rusya ve Birleşik Krallık’tan sonra en kötü performans gösteren Almanya’nın bu yıl yüzde 0,6 daralma görmesi ve ardından yüzde 1,4 büyümesi bekleniyor.

Bankanın İngiltere için tahminleri, 2023′te yüzde 0,5′lik bir daralma ve 2024′te yüzde 1,1′lik bir genişleme beklentisinin altında bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Bankaya Göre İngiltere Resesyonda

Goldman Baş Ekonomisti Jan Hatzius ve ekibi, enflasyonu görülenden daha yüksek zirvelere taşıyacak ev enerji faturalarında çok daha büyük ve daha uzun süreli bir artışa katlandıklarından, Euro bölgesi ve Birleşik Krallık’ın resesyonda olduğu sonucuna vardı.

Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan küresel ters rüzgarlar ve Çin’in Covid-19 önlemleri ve pandemi sonrasındaki tedarik darboğazlarının yanı sıra Birleşik Krallık, işgücü piyasasını ciddi şekilde sıkıştıran uzun vadeli yerel engellerle karşı karşıya. Ülke aynı zamanda Brexit’in bir sonucu olarak büyük ölçüde zayıflayan bir ticaret yaşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.