Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ekonomisine Dair Beklentilerde Karamsarlık Büyüyor

76 ekonomist ile yapılan ankete göre emlak sektöründe yaşanan krizin daha uzun süreceği beklentisiyle Çin ekonomisine dair büyüme tahminleri düşürüldü.
Çin Ekonomisine Dair Beklentilerde Karamsarlık Büyüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Reuters’in ekonomistleri arasında yapılan ankete göre Çin ekonomisi, hem bu yıl hem de 2024’te emlak piyasasının zor durumda olması ve yavaş toparlanma etkisiyle daha az bir büyüme gösterecek. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, şu anda Covid sonrası yeniden toparlanma çabası gösteriyor.

Bunun yanında ülke ekonomisinin bel kemiği olan emlak sektöründe yaşanan krizle de mücadele ediyor.

Hanehalkının servetinin yüzde 70’i emlak piyasasına bağlı olduğu için burada yaşanan sorun dolaylı olarak genç işsizliğin artmasına, tüketimin azalmasına ve firmaların yatırım yapma konusunda isteksiz olmalarına yol açıyor.

Singapur’daki Capital Economics’in Çin ekonomisi başkanı Julian Evans-Pritchard, emlak sektörünü başlıca suçlu olarak gösterdi. Bunun ekonomiye sağladığı büyüme desteğinin yok olduğunu ve artık geri gelmeyeceğini söyledi.

Ekonomideki düşüş hızına kendilerinin bile şaşırdığını ve durgunluğun muhtemelen daha uzun süreceğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Reuters’ın 4-11 Eylül tarihleri arasında 76 analistle yaptığı ankete göre Çin ekonomisi için büyüme beklentisi düşürüldü. Temmuz ayında yüzde 5,5 olan 2023 yılı büyüme beklentisi, yüzde 5’e çekildi.

2024 yılı için yapılan tahminler ise yüzde 4,8’den yüzde 4,5’e düşürüldü. Ankete katılan ekonomistlerin neredeyse tamamı hem bu yıl hem de gelecek yıl için yaptıkları büyüme tahminlerini bir öncekine göre aşağı çekti.

Bazı ekonomistler Çin ekonomisinin yaklaşık dörtte birini oluşturan emlak sektöründe yaşanan kriz nedeniyle daha fazla politika desteğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Yavaşlama Buz Dağının Sadece Görünen Kısmı

Hong Kong’daki China Merchants Bank International’ın kıdemli ekonomisti Bingnan Ye, “Bu yavaşlama buzdağının sadece görünen kısmı olabilir” ifadesini kullanırken, hanehalkı tüketiminin birçok kişinin beklediğinden daha yavaş iyileşebileceğini söyledi.

Emlak sektörü ve ihracattaki yavaşlamanın yanı sıra, ABD ile hala ticaret gerilimi yaşandığına, son zamanlarda tedarik zincirlerinin Çin’in ötesinde çeşitlenmesinin baskıları artıracağına dikkat çekti.

Ekonomistler ayrıca enflasyon için beklentilerini de düşürdü. Bu yıl için tahmin yüzde 1,1’den yüzde 0,6’ya, gelecek yıl için ise yüzde 2,1’den yüzde 1,9’a düşürüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın